Champions League

Άαρον το «διπλό» και περιπάτει…

Ένα γκολ του Άαρον Ράμσεϊ στις καθυστερήσεις επέτρεψε στην Άρσεναλ να αποδράσει από το «Βελοντρόμ» με 1-0 απέναντι στη Μαρσέιγ και να σκαρφαλώσει στην κορυφή του έκτου ομίλου, στον οποίο συμμετέχει και ο Ολυμπιακός. Κάκιστο ποιοτικά το ματς. Πρώτοι οι «κανονιέρηδες» πλέον με 7 βαθμούς, δεύτερη με 6 η ομάδα της Μασσαλίας.

Η Άρσεναλ είχε μία φλύαρη υπεροχή στο πρώτο μέρος. Οι παίκτες του Αρσέν Βενγκέρ αδυνατούσαν να μετουσιώσουν σε «καθαρές» ευκαιρίες την κατοχή μπάλας, ενώ η Μαρσέιγ βρισκόταν ως επί το πλείστον σε παθητικό ρόλο. Παρ’ όλα αυτά, η εμπιστοσύνη που… δεν ενέπνεε η άμυνα των φιλοξενούμενων έδινε δικαιώματα στους γηπεδούχους να ελπίζουν στο γκολ. Έπρεπε να συμπληρωθεί μία ώρα αγώνα για να έρθουν οι πρώτες ευκαιρίες. Στο 60’ Αγιού και Λούτσο δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν την αδράνεια μεταξύ Τζένκινσον και Μερτεζάκερ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Γουόλκοτ καθυστέρησε να σουτάρει από εξαιρετική θέση μετά το λάθος του Ενκούλου. Οι Λονδρέζοι συνέχιζαν να έχουν την υπεροχή απέναντι στους απογοητευτικούς δημιουργικά δευτεραθλητές Γαλλίας, αλλά με μόνιμο πρόβλημα την τελική πάσα. Όλα αυτά μέχρι το 92’, όταν ένα γύρισμα από τα δεξιά κατέληξε μετά το αποτυχημένο κοντρόλ του Ζερβίνιο στο διάβα του Ράμσεϊ, που με όμορφο σουτ χάρισε τη νίκη στην Άρσεναλ.

Μαρσέιγ (Ντεσάν): Μανταντά, Αθπιλικουέτα, Ενκούλου, Μορέλ, Ντιαβαρά, Ντιαρά, Σεϊρού (87’ Καμπορέ), Λούτσο (73’ Αμαλφιτανό), Βαλμπουενά, Ρεμί (69’ Ζινιάκ), Α. Αγιού.

Άρσεναλ (Βενγκέρ): Σέζνι, Μερτεζάκερ, Κοσιελνί, Αντρέ Σάντος, Τζένκινσον (62’ Τζουρού), Ροσίτσκι, Αρτέτα, Σονγκ, Γουόλκοτ (67’ Ζερβίνιο), Αρσάβιν (78’ Ράμσεϊ), Φαν Πέρσι.

Διαιτητής: Νταμίρ Σκόμινα (Σλοβενία).