Champions League

Συνεχίζουν μαζί…

Η Τσέλσι σκόρπισε στους πέντε ανέμους την Γκενκ και συνεχίζει να είναι στην κορυφή του πέμπτου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ, έναν βαθμό πίσω από την Λεβερκούζεν, η οποία έκανε την ανατροπή και νίκησε τελικά 2-1 την Βαλένθια.

Τσέλσι – Γκενκ 5-0
(8’ Μεϊρέλες, 11’, 27’ Τόρες, 42’ Ιβάνοβιτς, 72’ Καλού)

Οι «μπλε» άνοιξαν νωρίς το σκορ με τον Μεϊρέλες, ενώ ο Φερνάντο Τόρες με δύο προσωπικά του τέρματα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Ο Ιβάνοβιτς λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου έκανε το 4-0, ενώ ο Καλού διαμόρφωσε το 5-0.

Τσέλσι: Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Κόουλ (46’ Φερέιρα), Νταβίντ Λουίζ, Μποσίνγκουα (78’ Άλεξ), Ρομέου, Λάμπαρντ (68’ Καλού), Μαλουντά, Μεϊρέλες, Τόρες, Ανελκά

Γκενκ: Κοτέγιες, Μασουέρο (46’ Κάμους), Βάντεν Μπόρε, Ενγκότσα, Χάιλαντ, Τόζερ, Ντε Μπρουν, Πάντιλ, Βόσεν (81’ Ενγουανγκάγκα), Μπαρντά (70’ Ντουγκαρί), Μπαφέλ

(52’ Σούρλε, 56’ Σαμ - 24’ Ζόνας)

Τέσσερα λεπτά έφταναν στην Λεβερκούζεν για να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και να γυρίσει το παιχνίδι κόντρα στην Βαλένθια. Οι Ισπανοί βρέθηκαν στην θέση του οδηγού στο 24’ με πλασέ του Ζόνας, ενώ αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη αρχικά ο Σούρλε έφερε το παιχνίδι στα ίσια, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σαμ έκανε το 2-1.

Λεβερκούζεν: Λένο, Ρέινταρτζ (46’ Φρίντριχ), Τόπρακ, Κάντλετς, Κάστρο, Ρόφλες, Μπέντερ, Μπάλακ, Σαμ (90’ Σχβαμπ), Σούρλε, Κίσλινκ (80’ Ντερτιγίοκ)

Βαλένθια: Άλβες, Ραμί, Άλμπα (65’ Κανάλες), Ρουίθ, Ματιέ, Μίγκελ, Αλμπέλδα (82’ Αντούριθ), Μπανέγκα, Ερνάντεζ (65’ Φεγκχούλι), Ζόνας, Σολδάδο

szolj hozza: B0-1V

szolj hozza: B1-1V

szolj hozza: B2-1V