Ισπανία

Καθάρισε νωρίς η Ρεάλ

Ένα ημίωρο εξαιρετικής απόδοσης ήταν αρκετό για τη Ρεάλ Μαδρίτης να πάρει τη νίκη στην αναμέτρηση με την Βιγιαρεάλ. Σε αυτό το διάστημα η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο πέτυχε τρία γκολ με τους φιλοξενούμενους να αδυνατούν να παρακολουθήσουν το ρυθμό της «βασίλισσας». Εκτός έδρας νίκη για την Χιχόν 2-1 τη Μαγιόρκα.

Ένα ημίωρο εξαιρετικής απόδοσης ήταν αρκετό για τη Ρεάλ Μαδρίτης να πάρει τη νίκη στην αναμέτρηση με την Βιγιαρεάλ.

Σε αυτό το διάστημα η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο πέτυχε τρία γκολ με τους φιλοξενούμενους να αδυνατούν να παρακολουθήσουν το ρυθμό της «βασίλισσας».

Στο «Μπερναμπέου» από νωρίς ξεκίνησε το πάρτι της Ρεάλ Μαδρίτης. Μόλις στο 6΄ο Μπενζεμά άνοιξε το σκορ και πέντε λεπτά αργότερα ο Κακά σημείωσε το 2-0. οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν να πιέζουν και συνέχισαν να δημιουργούν ευκαιρίες. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας ήρθε και το τρίτο τέρμα από τον Ντι Μαρία με το οποίο κλείδωσαν τη νίκη.

Η Ρεάλ πλέον βρίσκεται έναν βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Λεβάντε.

Τη δεύτερη νίκη της πήρε η Σπόρτινγκ Χίχον και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Παρόλο που βρέθηκε από το 16ο λεπτό να κυνηγάει το σκορ στην έδρα της Μαγιόρκα, η ομάδα του Μανουέλ Πρεσιάδο έδειξε χαρακτήρα και κατάφερε να ανατρέψει στο δεύτερο μέρος το αποτέλεσμα. Στο 49ο λεπτό ο Μπίλιτς ισοφάρισε και στο 65΄ με αυτογκόλ του Ζοάο Βίκτορ η Χιχόν κατάφερε να πάρει το τρίποντο και παράλληλα μια βαθιά ανάσα για τη δύσκολη συνέχεια.