Euroleague

Ήταν απλά η… Μπαρτσελόνα

Χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στη Σιένα, η Μπαρτσελόνα διατήρησε το απόλυτο στον τέταρτο όμιλο της Ευρωλίγκας, νικώντας με σκορ 92-75. Από το πρώτο δεκάλεπτο οι «μπλαουγκράνα» διατηρούσαν το προβάδισμα σε διψήφιο αριθμό, μετατρέποντας σε «υγιεινό περίπατο» την αναμέτρηση με τους πρωταθλητές Ιταλίας. Πολύ καλή εμφάνιση για τον Τσακ Έιντσον με 22 πόντους, ενώ ο Έραζεμ Λόρμπεκ προσέθεσε άλλους 17.

Χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στη Σιένα, η Μπαρτσελόνα διατήρησε το απόλυτο στον τέταρτο όμιλο της Ευρωλίγκας, νικώντας με σκορ 92-75.

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι «μπλαουγκράνα» διατηρούσαν το προβάδισμα σε διψήφιο αριθμό, μετατρέποντας σε «υγιεινό περίπατο» την αναμέτρηση με τους πρωταθλητές Ιταλίας.

Πολύ καλή εμφάνιση για τον Τσακ Έιντσον με 22 πόντους, ενώ ο Έραζεμ Λόρμπεκ προσέθεσε άλλους 17.

Η Μπαρτσελόνα έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της, όπου στα πρώτα έξι λεπτά προηγούταν με 19-4. Η Σιένα προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά το μόνο που κατέφερε ήταν να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 24-12. Οι πρωταθλητές Ιταλίας μπήκαν πιο δυνατά στη δεύτερη περίοδο ρίχνοντας τη διαφορά σε μονοψήφιο (26-17), ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν πανικοβλήθηκαν, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο + 12 (40-28).

Με πρωταγωνιστή τον Άντερσεν, η Σιένα μείωσε τη διαφορά, αλλά όχι τόσο για να «αγχώσει» τους γηπεδούχους, με την Μπαρτσελόνα να συντηρεί το +13 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Ιταλοί έδειχναν να μένουν από δυνάμεις με τους «μπλαουγκράνα» να το εκμεταλλεύονται και να πηγαίνουν στο +17 (70-53), όπου εκεί ουσιαστικά «κλείδωσε» η νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 40-28, 63-50, 92-75

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 2, Χουέρτας 7 (1), Ναβάρο 8, Βάσκεθ 8, Ουάλας 7, Ίγκλις 2, Ν' Ντονγκ 15 (7ριμπ), Λόρμπεκ 17 (2), Έιντσον 22 (3), Μάικλ 4.

Σιένα (Πιανιτζάνι): ΜακΚάλεμπ 20, Ζήσης 3, Άντερσεν 12 (1), Ρακόσεβιτς 11, Καραρέτο, Λαβρίνοβιτς 13 (1), Καουκένας 10, Ρες 2, Στόουνρου, Αραντόρι 2, Μος 2.