Ευγενία Κουντούρη

Αχ και να είχε τον Ιμπαγάσα

Για να πάρεις ένα ματς ή ακόμα κι ένα πρωτάθλημα, εκτός του ο,τι πρέπει να είσαι η καλύτερη ομάδα μέσα στο γήπεδο, θα πρέπει να έχεις και λίγη τύχη με το μέρος σου. Ο Ολυμπιακός δεν την είχε στο πλευρό του στο ντέρμπι. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι από τον Παναθηναϊκοό σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και το 1-1 τους αδικεί.

Της Ευγενίας Κουντούρη

Είχαν την κατοχή της μπάλας, είχαν πολύ περισσότερες ευκαιρίες, όμως αν δεν καταφέρεις να εκμεταλλευτείς τις φάσεις που δημιουργείς, τότε δεν γίνεται και να κερδίσεις. Θεωρώ πως η απουσία του Αριελ Ιμπαγάσα στοίχισε πάρα πολύ στον Ολυμπιακό, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο που οι Πειραιώτες κατάφεραν να κερδίσουν 10 κόρνερ και άλλα τόσα φάουλ κοντά στην περιοχή του Παναθηναϊκού. Εάν τις στημένες αυτές φάσεις τις είχε εκτελέσει ο Αργεντίνος, τότε θα είχαν αυξηθεί κατακόρυφα και οι πιθανότητες να σκοράρουν περισσότερα γκολ οι πρωταθλητές. Αυτός άλλωστε ήταν και ο λόγος που ο Βλαβέρδε έριξε στον αγώνα, στο ημίχρονο, τον Γέστε, όμως ήταν αργά.

Τα στημένα που κέρδισαν οι γηπεδούχοι στην επανάληψη δεν ήταν όσα και στο πρώτο ημίχρονο, ενώ τα κόρνερ ούτως ή άλλως συνέχισε να τα εκτελεί ο Χολέμπας. Η ουσία είναι πως έχασαν μία μεγάλη ευκαιρία οι παίκτες του Ερνέστο Βλαβέρδε, που πλήρωσαν τις αδυναμίες στην άμυνα, στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Εχασαν την ευκαιρία να σκαρφαλώσουν πρώτοι στον βαθμολογικό πίνακα και να πάρουν (κυρίως) κι ένα ψυχολογικό αβαντάζ.

Επιπλέον η ατυχία του Ολυμπιακού δεν περιορίστηκε στις χαμένες φάσεις, αλλά «χτύπησε» και με τον τραυματισμό, του εξαιρετικού Μακούν, που ειδικά στο πρώτο ημίχρονο ήταν, με διαφορά, ο καλύτερος παίκτης της αναμέτρησης. Οι Πειραιώτες θα πάνε «πληγωμένοι» στην μεσαία γραμμή να αντιμετωπίσουν την Μαρσέιγ στην Γαλλία σε ένα παιχνίδι που θα κρίνει την συνέχεια ή όχι της ομάδας στην Ευρώπη.