Ιταλία

«Κυρία» πάνω απ’ όλους!

Σε ένα ματς που αποτέλεσε ντέρμπι αποδείξεων, η Γιουβέντους επικράτησε 1-0 εκτός έδρας της Λάτσιο και πλέον, είναι μόνη πρώτη στην κορυφή της Serie A μετά από 13 αγωνιστικές. «Χρυσός» σκόρερ ο Πέπε στο 34’, πέρασε ως αλλαγή στο 65’ ο Σισέ για την ομάδα της Ρώμης.

Αυτή είναι η τέταρτη σερί επιτυχία για τους «μπιανκονέρι», που έχουν νικήσει τον τελευταίο μήνα 2-1 τη Φιορεντίνα, 2-1 την Ίντερ και 3-0 την Παλέρμο, δείχνοντας πως μόνο τυχαία δεν είναι η επιστροφή τους στα ψηλά!

Δεν έφτανε το τέρμα του Ντένις (του τρομερού) στην Αταλάντα για να κάμψει την αντίσταση της Νάπολι. Ο Αργεντινός ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ κόντρα στους «παρτενοπέι», στους οποίους έχει αγωνιστεί στο παρελθόν, στο 34’, όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν όταν όλα έμοιαζαν να έχουν κριθεί. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Έντισον Καβάνι έσβησε τα… φώτα και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Αρνείται να… πεθάνει η Νοβάρα. Αν και ένα από τα μεγαλύτερα φαβορί για υποβιβασμό –χαρακτηρισμό που επιβεβαιώνει από την 19η θέση της βαθμολογίας- κατάφερε να ξεπεράσει την ψυχρολουσία ενός αυτογκόλ και με ανατροπή, να επικρατήσει 2-1 της Πάρμα.

Οι γηπεδούχοι μάλιστα βρέθηκαν πίσω στο σκορ από δικό τους… παιδί, αφού χρειάστηκε ένα αυτογκόλ του Σεντουριόνι. Όμως βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να ανατρέψουν την κατάσταση μέσα σε ένα οχτάλεπτο στο δεύτερο μέρος. Στο 70’ ο Ρουμπίνο ισοφάρισε και στο 78’ ο Μάρκο Ριγκόνι έγινε ο ήρωας της ημέρας.

Στο άλλο ματς της βραδιάς η Λέτσε «έπεσε» στο 90’ όταν ο Μπαριέντο διαμόρφωσε το τελικό 1-0 που έδωσε τη νίκη στη φιλοξενούμενη Κατάνια και άφησε τους γηπεδούχους προτελευταίους…