Champions League

Αυτά ήταν τα… δεύτερα;

Η Μπαρτσελόνα με εννιά Ισπανούς στην 11άδα της, οι περισσότεροι εκ των οποίων έπαιζαν για πρώτη φορά στο Τσάμπιονς Λιγκ, έκανε… πλάκα στην ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ την οποία και συνέτριψε 4-0, φτάνοντας τα 28 συνεχόμενα ευρωπαϊκά ματς στα οποία σκοράρει κάνοντας δικό της το σχετικό ρεκόρ. Στο άλλο ματς του 8ου ομίλου, η Μίλαν ήρθε ισόπαλοι 2-2 με την Πλζεν εκτός έδρας, με τους Τσέχους να τερματίζουν στην τρίτη θέση.

Μπαρτσελόνα-ΜΠΑΤΕ 4-0

Ο Πεπ Γκουαρντιόλα παρέταξε την ομάδα του χωρίς σχεδόν κανένα από τα «αστέρια» της με σκοπό να τους έχει ξεκούραστους για το ντέρμπι με την Ρεάλ Μαδρίτης. Τα… δεύτερα των «μπλαουγκράνα» ωστόσο έδειξαν τί είναι ικανά να κάνουν και συνέτριψαν 4-0 την Μπάτε Μπορίσοφ εντός έδρας. Ο Σέρτζι Ρομπέρτο άνοιξε το σκορ στο 35΄, ο Μοντόγια στο 60ο λεπτό έκανε το 2-0 ενώ τα δύο τελευταία γκολ της ομάδα έβαλε ο… παλιός Πέδρο στο 63΄και 89΄. Έτσι η Μπαρτσελόνα έφτασε τα 28 συνεχόμενα ευρωπαϊκά ματς στα οποία σκοράρει και έτσι έκανε δικό της το σχετικό ρεκόρ που κατείχε ο Γουέστ Χαμ.

Πλζεν-Μίλαν 2-2
Από την στιγμή που η Μπαρτσελόνα πήρε προβάδισμα επί της ΜΠΑΤΕ στην Ισπανία, η Πλζεν ήξερε ότι δύσκολα θα χάσει την τρίτη θέση που οδηγεί στο Γιουρόπα Λιγκ. Δέχθηκε δύο γκολ μέσα σε ένα λεπτό από την Μίλαν (Πάτο 47, Ρομπίνιο 48΄) αλλά στις καθυστερήσεις έκανε το 2-2 (Μπιστρόν 89΄, Ντουρίς 90+3΄) και με πέντε βαθμούς πήρε την 3η θέση.