Χόρεψε… Ζορμπά με Παπουλή!

Η εκπληκτική ενέργεια του Παναγιώτη Ζορμπά και η ασίστ στον Παπουλή (47’), ήταν αρκετή για να ξεκλειδώσει την άμυνα της Δόξας και να χαρίσει, ουσιαστικά, τη νίκη στον ΟΦΗ. Με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, του Έλληνα επιθετικού (86’) διαμορφώθηκε το τελικό 2-0. Χωρίς ουσιαστική ευκαιρία η Δόξα, ενώ παράλληλα έσπασε την… γκίνια των τεσσάρων αγωνιστικών χωρίς τρίποντο για την ομάδα του Αναστόπουλου.

Το πρώτο ημίχρονο δεν πρέπει να το θυμούνται ούτε οι παίκτες. Και τα 45’ λεπτά ξοδεύτηκαν σε πολλά λάθη στο χώρο της μεσαίας γραμμής, ελάχιστες καλές στιγμές μπροστά από τις δύο εστίες και φυσικά σκληρά μαρκαρίσματα.

Σε ένα από αυτά ο Γιώργος Κατσικογιάννης χτύπησε και αποχώρησε τραυματίας, δίνοντας τη θέση του στον Σοϊλέδη. Όλο το γήπεδο όμως σηκώθηκε και χειροκρότησε τον νεαρό μέσο, του οποίου την προσφορά δεν αναγνωρίζει. Αυτή ήταν η καλύτερη σκηνή του ημιχρόνου.

Στην μοναδική καλή ευκαιρία, με την οποία ο ΟΦΗ θα μπορούσε να έχει ανοίξει το σκορ ήταν ένα σουτ του Λόπεθ, το οποίο μπλόκαρε χωρίς κανένα πρόβλημα ο Σέρεμετ. Η απουσία των Σίσιτς και Μάντζιου ήταν εμφανής, ενώ από την άλλη πλευρά η Δόξα παρουσίασε το γνωστό πρόσωπό της. Έμενε στα καρέ της και έψαχνε την κόντρα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την ομάδα του Αναστόπουλου. Οι Κρητικοί μπήκαν δυνατά στο ματς και η εκπληκτική ενέργεια και πάσα του Ζορμπά βρήκε τον Παπουλή, ο οποίος με πολύ όμορφο σουτ άνοιξε το σκορ. Αυτό το γκολ ήρθε μετά από καιρό για τους παίκτες του ΟΦΗ.

Ενώ το γκολ του Παπουλή, έστειλε το μήνυμα πως θα δούμε ένα καλύτερο θέαμα, κάτι τέτοιο δεν έγινε καθώς και πάλι το θέαμα ήταν κάτω του μετρίου. Ο ΟΦΗ είχε περισσότερο στο μυαλό του να διαφυλάξει το υπέρ του σκορ και να μην πέσει θύμα των εκπλήξεων που προκαλεί η Δόξα τις τελευταίες αγωνιστικές (ΑΕΚ και Ολυμπιακό). Από την άλλη η Δόξα, ήθελε αλλά δεν μπορούσε.

Όσες φορές η Δόξα προσπάθησε να φύγει στην αντεπίθεση, αυτή σταμάτησε, είτε γιατί ο Βάντερσον φαίνεται πως… δεν έχει την πάσα, είτε γιατί οι επιλογές των Ψυχογιού και Σοϊλέδη δεν ήταν οι κατάλληλες. Παράλληλα ο ΟΦΗ κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά του με τον Παπουλή και πάλι, όταν στο 85’ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά το αδύναμο πλασέ του Καμπάνταη.

ΟΦΗ (Νίκος Αναστόπουλος): Βεζυρίδης, Βερόν, Ταυλαρίδης, Ζορμπάς (78’ Μπόντορ), Βάντο, Καμπάνταης, Σόουζα (78’ Πίτσος), Παπουλής, Μπούρμπος, Λόπεθ (84’ Γαλανόπουλος), Λόπεζ.

Στον πάγκο: Σαχσανίδης, Ουκάρ, Νύκταρης, Χαριτωνίδης.

Δόξα Δράμας (Μάκης Κατσαβάκης): Σέρεμετ, Τριποτσέρης, Βέρτζος, Λεάντρο, Βάντερσον, Ρούτσης, Αραβίδης, Λίμα (75’ Στεργιανός), Σικαλιάς, Κατσικογιάννης (39’ Σοϊλέδης), Ψυχογιός (61’ Αγγελούδης).

Στον πάγκο: Δαύκος, Τοπάζης, Μπριλλάκης, Κούμπρογλου.

Διαιτητής: Δελφάκης (Αρκαδίας)
Βοηθοί: Κούλα (Μακεδονίας), Αναστόπουλος (Αρκαδίας)

Επιμέλεια: Χρήστος Οικονόμου