NBA

Μοιραίος MVP

Το Μαϊάμι επικράτησε 97-93 στο ντέρμπι της Ανατολής των Μπουλς, που είχαν μοιραίο στο τελευταίο λεπτό τον εξαιρετικό μέχρι τότε Ντέρικ Ρόουζ, ο οποίος αστόχησε σε δύο βολές και στο τελευταίο σουτ. Ο Λεμπρόν Τζέιμς και ο Κρις Μπος με 35 και 24 πόντους αντίστοιχα ξεχώρισαν από τους πρωταθλητές της Ανατολής, ενώ ο περσινός MVP είχε 34 για το Σικάγο, που δεν κατάφερε να πάρει ρεβάνς για τον αποκλεισμό στους τελικούς της Περιφέρειας, αλλά εξακολουθεί να έχει το καλύτερο ρεκόρ σε αυτή φέτος.

Το Μαϊάμι επικράτησε 97-93 στο ντέρμπι της Ανατολής των Μπουλς, που είχαν μοιραίο στο τελευταίο λεπτό τον εξαιρετικό μέχρι τότε Ντέρικ Ρόουζ, ο οποίος αστόχησε σε δύο βολές και στο τελευταίο σουτ της ομάδας του. Ο Λεμπρόν Τζέιμς και ο Κρις Μπος με 35 και 24 πόντους αντίστοιχα ξεχώρισαν από τους πρωταθλητές της Ανατολής, ενώ ο περσινός MVP είχε 34 για το Σικάγο, που δεν κατάφερε να πάρει ρεβάνς για τον αποκλεισμό στους τελικούς της Περιφέρειας, αλλά εξακολουθεί να έχει το καλύτερο ρεκόρ σε αυτή φέτος.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα, προηγήθηκαν με 18-7 και παρότι οι «ταύροι» ισορρόπησαν γρήγορα, κατόρθωσαν να ξεφύγουν με 42-30. Σε κάθε προσπάθεια όμως των παικτών του Έρικ Σπόελστρα να ξεφύγουν, οι φιλοξενούμενοι είχαν τις απαντήσεις. Έτσι το 82-71 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου έγινε 84-84 έξι λεπτά πριν το τέλος. Το Μαϊάμι έδειξε να καθαρίζει το ματς, όταν προηγήθηκε με 94-86 κι ενώ απέμεναν δυόμισι λεπτά για το φινάλε. Όμως δύο καλάθια του Μπούζερ κι ένα γκολ-φάουλ του Ρόουζ έφεραν τους Μπουλς σε απόσταση βολής. Μετά από άστοχο σουτ του Λεμπρόν, ο Ρόουζ είχε την ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά αστόχησε σε δύο βολές-κι ενώ μέχρι τότε είχε 12/12 από τη γραμμή (!)-στα 22’’ πριν το τέλος. Ο Λεμπρόν τον μιμήθηκε, αλλά η Χιτ κράτησε την κατοχή και ο Τσάλμερς με 1/2 βολές έγραψε το 95-93. Το Σικάγο είχε δέκα δευτερόλεπτα στη διάθεσή του για να απαντήσει, αλλά ο Ρόουζ αστόχησε σε κοντινό σουτ υπό πίεση και ο Μπος με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Δωδεκάλεπτα: 24-22, 56-51, 76-71, 97-93.

Χιτ (15-5): Τζέιμς 35 (10/15 βολές, 11/22 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 11 ριμπ., 5 ασίστ, 6 λάθη), Μπος 24 (8/8 βολές, 8/13 δίποντα, 12 ριμπ.), Ουέιντ 15 (7/10 βολές, 4/16 δίποντα, 7 ασίστ, 4 ριμπ.), Κόουλ 5, Μίλερ 5, Τσάλμερς 5, Χάσλεμ 4, Άντονι 1, Κάρι.

Μπουλς (17-5): Ρόουζ 34 (12/14 βολές, 11/24 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 6 ριμπ., 6 ασίστ), Νοά 11 (11 ριμπ., 4 ασίστ, 3 τάπες), Χάμιλτον 11 (3/4 βολές, 4/15 δίποντα, 0/1 τρίποντο), Μπούζερ 10 (5/10 δίποντα, 9 ριμπ.), Μπρούερ 10, Κόρβερ 9, Γκίμπσον 8, Ασίκ, Λούκας.