sport-fm.gr ΘΕΜΑ

Ερνέστο… Χίτσκοκ

Ο οργανισμός του Ερνέστο Βαλβέρδε «τραβά» τα… θρίλερ. Δεν εξηγείται αλλιώς! Η χθεσινή κατάκτηση του Κυπέλλου από τον Ολυμπιακό απέναντι στον Ατρόμητο στην παράταση δεν ήταν ο πρώτος τελικός με χιτσκοκικό φινάλε στην καριέρα του. Είτε παλαιότερα σαν παίκτης, είτε πλέον σαν προπονητής, ο «Τσινγκούρι» συνηθίζει να… παίζει με τις καρδιακές αντοχές των θεατών. Το www.sport-fm.gr σάς θυμίζει.

04 Μαΐου και 18 Μαΐου 1988
Εσπανιόλ-Λεβερκούζεν (3-0 και 0-3 στο β’ ματς)

Στον πρώτο τελικό του Κυπέλλου UEFA ο Ερνέστο Βαλβέρδε αγωνίστηκε ως βασικός και οι Καταλανοί επικράτησαν με σκορ 3-0 της Λεβερκούζεν. Ωστόσο, στον δεύτερο τελικό που έγινε στη Γερμανία δεν έπαιξε ο Βάσκος φορ και οι «ασπιρίνες» κατάφεραν να ανατρέψουν το αποτέλεσμα της Βαρκελώνης. Το παιχνίδι πήγε στα πέναλτι, όπου τελικά οι Γερμανοί νίκησαν 3-2 στην «ρώσικη ρουλέτα».

16 Μαΐου 2007 Εσπανιόλ-Σεβίλλη 2-2 (1-3)

Ένας από τους τελευταίους τελικούς του Κυπέλλου UEFA, όπου ο Βαλβέρδε έφτασε πολύ κοντά στην ευρωπαϊκή κούπα. Οι Ανδαλουσιανοί προηγήθηκαν στο 18’ με γκολ του Αντριάνο και μετά από δέκα λεπτά ισοφάρισε ο Ριέρα. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, όπου ο Κανουτέ σκόραρε στο 105’, αλλά η ομάδα του 48χρονου τεχνικού δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και ο Ζόνατας έκανε το 2-2. Στη διαδικασία των πέναλτι οι Καταλανοί είχαν τρία (από τα τέσσερα) χαμένα πέναλτι και οι Σεβιγιάνοι δεν ευστόχησαν μόνο σε ένα.

Espanyol - Sevilla UEFA Cup final (16-5-2007) από Naisbit

2 Μαΐου 2009 ΑΕΚ-Ολυμπιακός 4-4

Ο αγώνας των ανατροπών και κράτησε περισσότερο… από δύο κανονικής διάρκειας αναμετρήσεις. Η Ένωση προηγήθηκε με δύο γκολ του Μπλάνκο στο 4’ και στο 8’, όμως ο Ματ Ντάρμπισαϊρ δεν είχε αφήσει το στίγμα του στο ματς. Στο 47’ μείωσε για τους Πειραιώτες και στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε σε 3-3 το ματς, οδηγώντας το στην παράταση. Τα άλλα δύο γκολ πέτυχαν ο Σκοκο (3-2 στο 90’) και ο Ντουντού (2-2 στο 72’). Στην παράταση σκόραρε ξανά ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός της ΑΕΚ μετά τον Λουτσιάνο Γκαλέτι που είχε βάλει για πρώτη φορά μπροστά στο ματς τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι ευτύχησαν να πανηγυρίσουν στη διαδικασία των πέναλτι (15-14) απέναντι στον «Δικέφαλο».

29 Απριλίου 2012 Ατρόμητος-Ολυμπιακός 1-2

Με γκολ του Νταβίντ Φουστέρ στο 119' ο Ολυμπιακός νίκησε 2-1 τον Ατρόμητο στην παράταση του 70ου τελικού του Κυπέλλου Ελλάδος και κατέκτησε τον 25ο τίτλο του στον θεσμό.

Επιμέλεια: Σταύρος Καλογεράκης