Ολυμπιακός - Άρσεναλ 2-0 (Τελικό)

Σε εξέλιξη ο αγώνας του Ολυμπιακού με την Άρσεναλ στο «Καραϊσκάκη», για την 2η αγωνιστική του NextGenSeries, μπροστά οι γηπεδούχοι 1-0 με το γκολ του Σούκια (82'). Οι «ερυθρόλευκοι» αφήνουν πίσω την ήττα της πρεμιέρας από την Αθλέτικ Μπιλμπάο και θα κυνηγήσουν, μπροστά στον κόσμο τους, τη νίκη που θα τους βάλει στο παιχνίδι της πρόκρισης. Παρακολουθήστε live από το sport-fm.gr τις προσπάθειες των παικτών του Μπερντ Στορκ κόντρα στους «κανονιέρηδες».

Τέλος στον αγώνα του Ολυμπιακού με την Άρσεναλ στο «Καραϊσκάκη», για την 2η αγωνιστική του NextGenSeries, με τους γηπεδούχους να επικρατούν 2-0 με τα γκολ του Σούκια (82') και Λεάντρο (90').

Οι «ερυθρόλευκοι» αφήνουν πίσω την ήττα της πρεμιέρας από την Αθλέτικ Μπιλμπάο και θα κυνηγήσουν, μπροστά στον κόσμο τους, τη νίκη που θα τους βάλει στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Παρακολουθήστε live από το sport-fm.gr τις προσπάθειες των παικτών του Μπερντ Στορκ κόντρα στους «κανονιέρηδες».

Τέλος στην αναμέτρηση. Νίκη 2-0 για τον Ολυμπιακό και τρεις βαθμοί!

Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Λεάντρο, καταλήγει στα δίχτυα του Κουκ και κάνει το 2-0, κλειδώνοντας τους τρεις βαθμούς για την ομάδα του

92' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ!

90' Κόκκινη κάρτα για τον Μπελέριν της Άρσεναλ

84' Τρομερή χαμένη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Πασαλίδης βγήκε τετ-α-τετ με τον Κουκ, όμως αστόχησε το κοντινό πλασέ και έχασε την ευκαιρία να κλειδώσει τη νίκη για την ομάδα του

Η σέντρα από τα αριστερά, ο Ιωαννίδης έκανε το σουτ με τον Κουκ να αποκρούει εκπληκτικά, όμως ο Σούκιας πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 1-0 για τον Ολυμπιακό

82' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ!

79' Αλλαγή για την Άρσεναλ. Στη θέση του Χάιντεν μπαίνει ο Αϊόμπι.

78' Καλή φάση για τον Ολυμπιακό. Οι παίκτες των "ερυθρόλευκων" ξεδιπλώθηκαν πολύ καλά, συνεργάστηκαν σωστά, όμως το σουτ του Ιωαννίδη ήταν αδύναμο και κατέληξε απευθείας στην αγκαλιά του Κουκ

77' Κίτρινη κάρτα στον Ρουγκάλα

75' O Ιωαννίδης πήγε να κάνει κάτι φιλόδοξο, γυρνώντας τη μπάλα προς την εστία χωρίς να βλέπει, όμως δεν βρήκε στόχο η έμπνευση του

71' Για πέναλτι διαμαρτυρήθηκε ο Ολυμπιακός σε πέσιμο του Καραγκούνη στην περιοχή, ο Παπαπέτρου είπε να συνεχιστεί το παιχνίδι

68' Έξυπνη εκτέλεση από τον Ναμπρί, φεύγει απευθείας άουτ, με τον Χουτεσιώτη να έχει κλείσει έτσι κι αλλιώς τη γωνία του

66' Επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ από τον Ναμπρί, διώχνει σωστά ο Λεάντρο

63' Τρίτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Στη θέση του Ρίξπουν μπαίνει ο Πασαλίδης

62' Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους. Ο Καραγκούνης κινήθηκε από τη δεξιά μεριά, έκανε τη σέντρα και παραλίγο να γίνει το αυτογκόλ για τους Άγγλους, όμως ο Κουκ μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα

61' Δεν έχει κάνει ακόμα ευκαιρία στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός, ενώ η Άρσεναλ είχε τη σπουδαία φάση του Γενάρις στο 54'

60' Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Βουτσιώτης στη θέση του Δημήτρη Σιώπη. Εκτός περνάει και ο Γκίνο στη θέση του ο Σούκιας

58' Πρώτη αλλαγή για την Άρσεναλ. Στη θέση του Τζέφρι μπαίνει ο Έισφλεντ

54' Μεγάλη ευκαιρία για την Άρσεναλ. Ο Γενάρις έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι, όμως ο Χουτεσιώτης είπε "όχι", κάνοντας σπουδαία απόκρουση

52' Τίποτα αξιοσημείωτο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου

46' Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

45' Ημίχρονο στην αναμέτρηση. Στο 0-0 οι δύο ομάδες

Έχει πέσει ο ρυθμός του παιχνιδιού στα τελευταία λεπτά, με τον Ολυμπιακό να μην απειλείται.

36' Ο Σιώπης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με πολύ όμορφη προσωπική ενέργεια, όμως ο Ιωαννίδης δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή και ο Ολυμπιακός κέρδισε το κόρνερ.

Κάνουν αισθητή την παρουσία τους οι φίλοι του Ολυμπιακού, που ακούγονται αρκετά δυνατά τα τελευταία λεπτά

32' Μακρινό σουτ από τον Ιωαννίδη, δεν αντιμετωπίζει προβλήματα ο Άγγλος τερματοφύλακας

30' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Μανώλης Σιώπης έπιασε το σουτ εν κινήσει εκτός περιοχής, όμως αν και με δυσκολία ο Κουκ μπλόκαρε τη μπάλα

28' Καλή ευκαιρία για την Άρσεναλ. Οι Άγγλοι αναπτύχθηκαν πολύ γρήγορα, με το σουτ του Εμπετσίλιο να κοντράρει τελευταία στιγμή στον Ρουγκάλα και να φεύγει η μπάλα σε κόρνερ

23' Πολύ καλή ευκαιρία για την Άρσεναλ. Ο Ναμπρί με προσωπική ενέργεια, αφού πέρασε δύο «ερυθρόλευκους», έκανε το σουτ εκτός περιοχής, το οποίο έφυγε λίγο άουτ

20' O Άκομπ πήρε στην κατοχή του τη μπάλα, μετά από λάθος στην άμυνα του Ολυμπιακού, όμως η παράλληλη σέντρα που έκανε κόπηκε εύκολα

Ανοιχτό παιχνίδι, με γρήγορο ρυθμό στα πρώτα 15λεπτά

11' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, με αρκετές λάθος μεταβιβάσεις και τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να κάνει παιχνίδι

3' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λυκογιάννη, ο Κουκ σε ετοιμότητα μπλοκάρει

1' Έναρξη στην αναμέτρηση

Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων ολοκλήρωσαν το ζέσταμά τους και κατευθύνθηκαν στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες από τους προπονητές τους.

Ωραία ατμόσφαιρα από μικρούς και μεγάλους φίλους των Πειραιωτών που επέλεξαν να περάσουν το βράδυ της Τετάρτης στο φαληρικό γήπεδο.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με το... αριστερό στην διοργάνωση, χάνοντας με 4-0 από την Αθλέτικ Μπιλμπάο στο "Σαν Μαμές". Αντιθέτως, η Άρσεναλ επικράτησε άνετα 3-0 της Μαρσέιγ.

Μια βδομάδα πριν το "Καραϊσκάκη" ανοίξει τις πύλες του για την πρεμιέρα του Ολυμπιακού με τη Σάλκε, η δεύτερη ομάδα των "ερυθρολεύκων" αντιμετωπίζει την Άρσεναλ για την αντίστοιχη διοργάνωση των Νέων.

Ολυμπιακός: Χουτεσιώτης, Λυκογιάνης, Λεάντρο, Ρουγκάλας, Λυκογιάννης, Μ. Σιώπης, Γκίνο (60' Σούκιας), Ρίξπουν (63' Πασαλίδης), Λύρας, Δ. Σιώπης (60' Βουτσιώτης), Ιωαννίδης.

Στον πάγκο: Βλάχος, Βούρος, Δημακάκος, Βέργος.

Άρσεναλ: Τσαρλς-Κουκ, Μπέλεριν, Άνγκα, Γενάρις, Μοντέιρο, Χαΐροβιτς, Τζέφρι (58' Έισφλεντ), Χάιντεν, Άκπομ, Εμπετσίλιο, Ναμπρί.

Στον πάγκο: Βίκερς, Αϊόμπι, Ορμόντε, Λίπμαν, Φαγκόν, Μουγκάμπο.