Γερμανία

«Σεφτέ» με πεντάρα

Η Φράιμπουργκ μπορεί να άργησε δύο αγωνιστικές για να πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στην Bundesliga, αλλά το κατάφερε στην τρίτη και μάλιστα με εμφατικό τρόπο. Η ομάδα του Κρίστιαν Στράιχ, νίκησε με 5-3 την Χόφενχαϊμ, η οποία βυθίστηκε στον «πάτο» της βαθμολογίας με τρεις ήττες σε ισάριθμους αγώνες και 11(!) γκολ παθητικό.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 2’ με τον Ντελπιέρ αλλά η χαρά τους κράτησε μόνο δέκα λεπτά, αφού στο 17’ ο Γκουεντέ ισοφάρισε, προτού ο Κρούσε κάνει την ανατροπή για τους γηπεδούχους στο 27’. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 2-1, πριν ξεκινήσει η… καταιγίδα του δευτέρου σαρανταπενταλέπτου.

Ο Βούκτσεβιτς ισοφάρισε στο 57ο λεπτό, δίνοντας ελπίδες στην ομάδα του Μάρκους Μπάμπελ αλλά ο Ντιανέ στο 68’ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Φράιμπουργκ. Τα καρδιοχτύπια είχαν και συνέχεια αφού η Χόφενχαϊμ έδειχνε αποφασισμένη να πάρει τον πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα και έκανε το 3-3 στο 76’ με τον Ουσάμι.

Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι δεν άντεξαν την πίεση των γηπεδούχων και δεχόμενοι δύο γκολ στο 83’ (Μακιαντί) και στο 87’ (Φράις), έχασαν τελικά με 5-3.