sport-fm.gr ΘΕΜΑ

Η Τούμπα των ανατροπών!

Δεν εξηγείται αλλιώς. Του… αρέσει να καρδιοχτυπά τους οπαδούς του! Ο ΠΑΟΚ ακολούθησε για τρίτη φορά τη φετινή περίοδο τη διαδρομή «από την κόλαση στον παράδεισο» και επέστρεψε στα ψηλά στρώματα της βαθμολογίας!

Στις τέσσερις επίσημες αναμετρήσεις που έχει δώσει μέχρι στιγμής στο γήπεδο της Τούμπας, η ομάδα του Γιώργου Δώνη έμεινε πίσω στο σκορ και μέχρι το τελικό σφύριγμα είχε βρει τον τρόπο να επιστρέψει σε θέση οδηγού!

Η μοναδική εξαίρεση ήταν το ματς με τον Πανθρακικό, που τελείωσε με νίκη του «δικεφάλου του Βορρά» με σκορ 1-0! Όλες οι άλλες ήρθαν με ανατροπή!

Αρχικά, στην αναμέτρηση των προκριματικών του Γιουρόπα Λιγκ, οι Θεσσαλονικείς «πάγωσαν» με το γρήγορο τέρμα της Μπνέι Γιεχούντα, όμως στην πορεία βρήκαν τα πατήματά τους και σημείωσαν τέσσερα γκολ (4-1). Στη συνέχεια ήταν η σειρά της Ραπίντ Βιέννης να ανοίξει το σκορ στο γήπεδο της Τούμπας, για να έρθουν δύο μαζεμένα γκολ των ποδοσφαιριστών του Δώνη στο δεύτερο ημίχρονο να χαρίσουν στον ΠΑΟΚ τη νίκη με σκορ 2-1.

Το… καλό τρίτωσε σήμερα, στο παιχνίδι με τον Αστέρα Τρίπολης. Η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Περόνε έβαλε τους Αρκάδες σε θέση οδηγού, όμως στο Β’ ημίχρονο η κατάσταση ήρθε πάλι στα μέτρα των Θεσσαλονικιών, που έφτασαν τελικά στη νίκη (2-1).

*Σε όλες τις ανατροπές ανάμεσα στους σκόρερ βρίσκεται και το όνομα του Κλάους Αθανασιάδη!

** Ένα εξίσου ενδιαφέρον στατιστικό στοιχείο είναι το γεγονός πως όλα τα φετινά γκολ του ΠΑΟΚ έχουν σημειωθεί στο δεύτερο 45λεπτο.