Ισπανία

Έσωσε την παρτίδα ο Ρονάλντο (video)

Από μεγαλύτερους μπελάδες έσωσε τη Ρεάλ Μαδρίτης ο Κριστιάνο Ρονάλντο. Σκοράροντας στο 86ο λεπτό μείωσε σε 2-1 απέναντι στη Θέλτα στο «Μπαλαΐδος» και έκανε λιγότερο δύσκολο το έργο της ανατροπής εν όψει της ρεβάνς των «16» του Κυπέλλου στο «Μπερναμπέου»..

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο πλήρωσε το κακό της πρόσωπο και την υπεροψία απέναντι στους διψασμένους παίκτες της Θέλτα. Ο Μάριο Μπερμέχο με κοντινό πλασέ στο 56’ μετά από γύρισμα του Κρον Ντέλι άνοιξε το σκορ, ενώ στο 79’ ο Κριστιάν Μπούστος με φοβερό σουτ εκτός περιοχής διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο 86’ έδωσε το φιλί της ζωής στη Ρεάλ μειώνοντας σε 2-1 μετά την ασίστ του Τσάμπι Αλόνσο.

Copa del Rey: Celta Vigo vs Real Madrid 1-0 12... από ourmatch

Copa del Rey: Celta Vigo vs Real Madrid 2-0 12... από ourmatch

Copa del Rey: Celta Vigo vs Real Madrid 2-1 12... από ourmatch

Στο «Βιθέντε Καλντερόν» η Ατλέτικο δίχως να φορτσάρει επικράτησε της συμπολίτισσας Χετάφε με το «καθαρό» 3-0. Ο Ντιέγκο Κόστα με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Αλέξις άνοιξε το σκορ (19’) και το… έκλεισε (87’), ενώ ο Φιλίπε Λουίς στο 80’ είχε διπλασιάσει τα τέρματα των γηπεδούχων.

Αναλυτικά το πρόγραμμα (οι ρεβάνς θα γίνουν το τριήμερο 8-10 Ιανουαρίου):