Ιταλία

Forza Roma! (video)

Φύλλο και φτερό έκανε η Ρόμα τη Μίλαν φτάνοντας πολύ άνετα στο τελικό 4-2. Με 4-0 προηγήθηκαν οι «τζιαλορόσι» πριν μείνουν με δέκα παίκτες και δεχτούν δύο γκολ στα τελευταία λεπτά.

Οι Ρωμαίοι με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ήδη είχαν στήσει πάρτι, καθώς με τους Μπουρντίσο (13’), Οσβάλντο (23’) και Λαμέλα (30’) εξαφάνισαν κάθε ελπίδα στους «ροσονέρι».

Ο Λαμέλα στο 61’ σημείωσε ακόμη ένα γκολ και κάπου εκεί πολλοί πίστεψαν πως θα είχαμε επανάληψη ενός αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων το 1989, όταν η ομάδα της Ρώμης είχε επικρατήσει με 5-0.

Η αποβολή του Μαρκίνιος όμως, άλλαξε τις ισορροπίες και οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να σημειώσουν δύο γκολ στο τέλος με πέναλτι του Πατσίνι (87’) και του Μπόγιαν ένα λεπτό αργότερα και να μειώσουν στο τελικό 4-2.

Στον πάγκο έμεινε ο Παναγιώτης Ταχτσίδης.

AS Roma 4-2AC Milan footyroom.com από Futbol2101