Αγγλία

«Σείστηκε» το Λονδίνο!

Τι ματσάρα ήταν αυτή! Η Άρσεναλ έριξε 7 «κανονιές» στο Λονδίνο, επικρατώντας 7-3(!) της Νιούκαστλ σε ένα ματς αντάξιο της Premier League, με τα 8 γκολ στο δεύτερο μέρος! Δείτε όλα τα αποτελέσματα

Το πιο εντυπωσιακό παιχνίδι διεξήχθη στο «Έμιρειτς», με τις δύο ομάδες να δίνουν κυρίως βάρος στην επίθεση και τους «κανονιέρηδες» να βγάζουν το επιθετικό ταλέντο τους, διαλύοντας τις «καρακάξες». Βέβαια το πρώτο μέρος δεν προμήνυε ένα τόσο επιβλητικό σκορ.

Κι αυτό γιατί στο πρώτο 45 λεπτο, το σκορ ήταν 1-1 με τα γκολ των Γουόλκοτ (20’) και Μπα (40’). Στην επανάληψη, όμως, ήρθε καταιγίδα. Στο 50’ ο Τσάμπερλεϊν έβαλε και πάλι μπροστά τους Λονδρέζους, με τον Μαρβό να «απαντά» εννιά λεπτά αργότερα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για τρίτη φορά με τον Ποντόλσκι, όμως και πάλι ο Μπα δήλωσε «παρών» για το 3-3!

Εκεί ξεκίνησαν τα ωραία για τους «κανονιέρηδες». Ο Θίο έκανε... δώρο στους φίλους της Άρσεναλ, το 4ο γκολ της ομάδας του στο 73’, ενώ ο Ζιρού που είχε περάσει σαν αλλαγή έκανε το 5-3 στο 84’. Ο Γάλλος επιθετικός, τρία λεπτά αργότερα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 6-3, για να έρθει ο Γουόλκοτ με εξαιρετική προσπάθεια να κάνει το τελικό 7-3, με χατ-τρικ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Τέταρτη σερί νίκη για τους Λονδρέζους που ανεβαίνουν κι άλλο στη βαθμολογία.

szolj hozza: Arsenal vs Newcastle 7:3 GOALS HIGHLIGHTS

Στο «Ολντ Τράφορντ» η Γιουνάιτεντ μπήκε καλύτερα, ούτως ώστε να φύγει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το έτος. Και πήρε και προβάδισμα στο 9’, έστω και αν χρειάστηκε το αυτογκόλ του ΜακΌλεϊ. Οι «κόκκινοι διάβολοι» θα μπορούσαν να είχαν βρει δίχτυα και δεύτερη φορά, ωστόσο το δοκάρι σταμάτησε τον Γιανγκ. Στην επανάληψη, η Γουέστ Μπρομ ήταν πιο απειλητική έχασε κάποιες ευκαιρίες, όμως στο 90’ ο Φαν Πέρσι που ήρθε από τον πάγκο σημείωσε το 2-0 που έμεινε ως το τέλος και χάρισε τους τρεις βαθμούς και το +7 από τη συμπολίτισσα Σίτι.

«Ροντέο» το ματς στο Κάροου Ρόουντ. Ο Έντιν Τζέκο μόλις στο 4’ είχε δώσει… αέρα δύο γκολ στη Μάντσεστερ Σίτι απέναντι στη Νόριτς. Ο Πίλγκινγκτον μείωσε για τους γηπεδούχους στο 15’, όμως ο Αγουέρο έδιωξε το άγχος, κάνοντας στο 3-1 στο 50’ και ενώ η ομάδα του είχε μείνει με δέκα, λόγω αποβολής του Νασρί. Τα «καναρίνια» δεν τα παράτησαν, μείωσαν και πάλι στο γκολ με τον Μάρτιν, και παρά το αυτογκόλ του Μπαν που έκανε το 4-2 για τους πρωταθλητές, οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τρίτο τέρμα με τον Μάρτιν στο 75 και πίεσαν ως το τέλος για κάποιο βαθμό. Εν τέλει, οι «πολίτες» δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και πανηγύρισαν τους τρεις βαθμούς, συνεχίζοντας το κυνήγι της κορυφής.

szolj hozza: Norwich vs Manchester City 3.4 GOALS HIGLHIGH