Στίβος

Πέμπτος ο Τσάτουμας

Στην πέμπτη θέση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κλειστού στίβου έμεινε ο Λούης Τσάτουμας, καθώς στον τελικό του μήκους είχε άλμα στα 8 μέτρα.

Δεν μπόρεσε να πλασαριστεί στην ζώνη των μεταλλίων ο Λούης Τσάτουμας. Στον τελικό του μήκους, στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου στο Γκέτεμποργκ, ο Έλληνας πρωταθλητής πήδηξε 8 μέτρα στην δεύτερή του προσπάθεια.

Το… κακό ήταν πως στα συνολικά του έξι άλματα, τα τρία ήταν άκυρα και έτσι δεν είχε την δυνατότητα να δοκιμάσει για κάτι καλύτερο.

Πρωταθλητής Ευρώπης αναδείχθηκε ο Ρώσος Αλεξάντερ Μένκοφ με 8.31, που είναι η καλύτερη επίδοση για φέτος, δεύτερος βγήκε ο Μισέλ Τορνέους με 8.29, ενώ την τριάδα του βάθρου έκλεισε ο Γερμανός Κρίστιαν Ρέιφ με 8.07.