Ευρώπη

Ούτε τώρα τα κατάφερε

Την πέμπτη του σερί ήττα γνώρισε ο Πανιώνιος με 80-67 από τη Νίζνι στο Νοβγκοροντ για την φάση των 32 του Eurocup, παρότι προσπάθησε όσο μπορούσε για το ροζ φύλλο αγώνα.

Δεν κατάφερε να πάρει ούτε στο πέμπτο ματς την παρθενική του νίκη ο Πανιώνιος για τη φάση των 32 του Eurocup αφού ηττήθηκε για άλλη μία φορά με 80-67 από τη Νίζνι στο Νόβγκοροντ.

Για τους νικητές ξεχώρισε ο Τόμσον με 19 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 ασίστ ενώ από τον Πανιώνιο πολύ καλός ήταν ο ΜακΚόλουμ με 22 πόντους.

Με 10-2 ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα κόντρα στον Πανιώνιο. Οι Ρώσοι δεν δυσκολεύτηκαν να διατηρήσουν το προβάδισμα τους και να ολοκληρώσουν το δεκάλεπτο στο +11 (24-13).

Με ένα 9-4 απάντησε ο «Ιστορικός» στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου μειώνοντας τη διαφορά στους 6 πόντους (28-22). Οι φιλοξενούμενοι παρότι μείωσαν τη διαφορά και στους 5 (30-25), η Νίζνι κατάφερε να ξανανοίξει την ψαλίδα και να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα προηγούμενη με 43-35.

Δυνατά μπήκε ο Πανιώνιος και με σερί 5-0 έφερε τη διαφορά στους 3 πόντους (43-40). Δεν μπόρεσε να συνεχίσει την ανατροπή όμως γιατί οι γηπεδούχοι απάντησαν φτάνοντας και πάλι στο +10 (57-47). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Ρώσους να είναι μπροστά με +7 (57-50)

Την ύστατη προσπάθεια για να μπορέσει να γυρίσει το ματς έκανε ο «Ιστορικός» και να πάρει την παρθενική του νίκη στη φάση των 32 του Eurocup. Οι Ρώσοι όμως πίεσαν και αντί οι «κυανέρυθροι» να μειώσουν βρέθηκαν πίσω με 15 πόντους (73-58). Τελικά οι γηπεδούχοι επικράτησαν του Πανιωνίου με 80-67

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 43-35, 59-50, 80-67

Νίζνι Νόβγκοροντ (Λούκιτς): Μπαμπούριν 7, Μπρέζετς, Ιβλεφ 2, Αντόνοφ 10, Κορόβκοφ 9, Κβοστόφ 5, Γκουμπάνοφ 16, Πανίν 9, Τόμσον 19 (11 ριμπ.), Ροτσέστι 3, Σαβέλιεφ.

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μακ Κόλουμ 22, Ντούβνιακ 7, Κάρτερ 9, Μιλμπουρν 2, Αθανασούλας, Μπατής 2, Σκορδίλης 5, Λάγκφορντ 7, Μίτσελ, Σίμτσακ 2, Κυρίτσης 8, Σαλούστρος 3.

Επιμέλεια: Γιώργος Ντιμπένκος Κυριαζόπουλος