MOTO GP

Moto GP: Νίκη του Ολιβέιρα στην βροχερή Ταϊλάνδη, θρίλερ για το πρωτάθλημα

Ο Μιγκέλ Ολιβέιρα ήταν ο μεγάλος νικητής στο βροχερό Moto GP της Ταϊλάνδης. Στους δύο βαθμούς πλησίασε τον Κουαρταραρό ο Μπανάια.

Χόρευε στη βροχή ο Μιγκέλ Ολιβέιρα και πήρε τη νίκη στο Moto GP της Ταϊλάνδης, που έγινε υπό αντίξοες συνθήκες.

Ο Πορτογάλος επιβεβαίωσε τη φήμη πως είναι μετρ σε δύσκολες συνθήκες και για δεύτερη φορά φέτος κατέκτησε την πρώτη θέση με KTM.

Η εργοστασιακή ομάδα της Ducati, με τους Τζακ Μίλερ και Πέκο Μπανάια συμπλήρωσε το βάθρο από τη δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα.

Ο Φάμπιο Κουαρταραρό της Yamaha τερμάτισε στη 17η θέση, με αποτέλεσμα η διαφορά του από τον Μπανάια στη βαθμολογία να πέσει στους μόλις 2 βαθμούς.

Συγκεκριμένα, ο Κουαρταραρό είναι πλέον στους 219 βαθμούς, ο Μπανάια στους 217, ενώ 199 έχει ο Αλέις Εσπαργκαρό, 180 ο Ενέα Μπαστιανίνι και 179 ο Τζακ Μίλερ.

Απομένουν πλέον τρεις αγώνες για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος, σε Αυστραλία (16/10), Μαλαισία (23/10) και Βαλένθια (6/11).