MOTO GP

Moto GP: Νικητής ο Ρινς, πιο κοντά στον τίτλο ο Μπανάια

O Άλεξ Ρινς της Suzuki ήταν ο μεγάλος νικητής στο Moto GP της Αυστραλίας, με τον Πέκο Μπανάια να κάνει βήμα τίτλου.

Ο Άλεξ Ρινς ήταν ο νικητής και ο Πέκο Μπανάια ο... κερδισμένος στο Moto GP της Αυστραλίας. Ο 26χρονος Ισπανός με Suzuki έγινε ο έβδομος φετινός διαφορετικός νικητής φετινός νικητής. Κατάφερε να αφήσει πίσω του τον οκτώ φορές παγκόσμιο πρωταθλητή Μαρκ Μάρκεθ (Honda), όπως και τον διεκδικητή του φετινού πρωταθλήματος Φραντσέσκο Μπανάια (Ducati).

O 25χρονος Ιταλός εκμεταλλεύτηκε την εγκατάλειψη του Φάμπιο Κουαρταρό της Yamaha, καθώς πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας με διαφορά 14 βαθμών από τον Γάλλο. Ο Αλέις Εσπαργκάρο (Aprillia) παρότι ξεκίνησε δυναμικά περιορίστηκε στην ένατη θέση, ενώ ο Ενέα Μπαστιανίνι (Gresini Racing) αν και μπήκε στον αγώνα από τη 18η θέση, τελικά τερμάτισε πέμπτος.

Aπομένουν οι αγώνες σε Μαλαισία (23/10) και Βαλένθια (6/10) για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.