MOTO GP

Pole position στον… γηπεδούχο Ζαρκό

Ο Ζοάν Ζαρκό εξασφάλισε την pole position για το Moto GP του Λε Μαν.

Η δύναμη της έδρας «μίλησε» και ο Ζοάν Ζαρκό κατέκτησε την pole position για το Moto GP του Λε Μαν.

Ο αναβάτης της Monster Yamaha έκανε τον ταχύτερο γύρο αφήνοντας δεύτερο τον παγκόσμιο πρωταθλητή Μαρκ Μάρκεθ με Repsol Honda, ενώ τρίτος ήταν ο Ντανίλο Πετρούτσι με Alma Pramac Racing. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Μάρκεθ είναι πρωτοπόρος στο πρωτάθλημα με 70 βαθμούς, ενώ ακολουθεί με 58 ο Ζαρκό.

Τέταρτος ήταν ο Αντρέα Ιανόνε με Suzuki, ενώ ακολούθησαν οι δύο Ducati με Αντρέα Ντοβιτσιόζο και Χόρχε Λορένθο. Οι δύο Movistar Yamaha, των Μάβερικ Βινιάλες και Βαλεντίνο Ρόσι πήραν την όγδοη και ένατη θέση αντίστοιχα, ενώ δέκατος ήταν ο Ντάνι Πεδρόσα με τη δεύτερη Repsol Honda.

Ο αγώνας της Κυριακής θα αρχίσει στις 15:00 ώρα Ελλάδος.