Viral

Απίστευτος Σάνε: Μιμήθηκε τον Μαραντόνα, πανηγύρισε σαν να κέρδισε το Copa Africa και προφανώς τον «τσάκωσε» το VAR!

Ο Σάνε θύμισε… Μαραντόνα και πανηγύρισε σαν... να κέρδισε το Copa Africa στον αγώνα – «θρίλερ» της Γκάμπια με το Καμερούν, όμως το VAR εντόπισε την παραπλανητική του ενέργεια και ακύρωσε το γκολ!

Στο συγκλονιστικό φινάλε του αγώνα ανάμεσα σε Γκάμπια και Καμερούν, που βρήκε τη χώρα του «κιτρινόμαυρου» Χάρολντ Μουκουντί νικήτρια και στην επόμενη φάση του Copa Africa, την παράσταση «έκλεψε» το γκολ – χέρι του Σάνε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο παίκτης της Γκάμπια δεν μπορούσε να φτάσει στο ύψος της μπάλας, χρησιμοποίησε παραπλανητικά το χέρι και σκόραρε, όπως ο Μαραντόνα το 1986 απέναντι στην Αγγλία. Αφού… ισοφάρισε σε 3-3 με την επίγνωση της ενέργειάς του σε εποχή VAR, όχι μόνο δεν σταμάτησε αλλά πανηγύρισε έξαλλα το γκολ με το κοινό. Έφτασε μέχρι τις εξέδρες σαν να χάρισε το τρόπαιο στη χώρα του!

Ο διαιτητής έπεσε στην «παγίδα», όχι όμως και ο VAR που τον ενημέρωσε και μετά από έλεγχο της φάσης στο μόνιτορ, προέβη στην ακύρωση του τέρματος.

Η Γκάμπια τερμάτισε τελευταία στον όμιλο χωρίς βαθμό, έμεινε εκτός Copa Africa, όμως ο Σανέ το έζησε με την ψυχή του!

Επιμέλεια: Θανάσης Κρητικός