Viral

Γκολάρα αλά… Ντι Κάνιο στο πρωτάθλημα της Μαλαισίας

Ο Ζάφρι Γιάιχα της Κουάλα Λουμπούρ Σίτι πέτυχε ένα γκολ που θυμίζει λίγο από… Πάολο Ντι Κάνιο.

Ένα φοβερό γκολ μπήκε στην 8η αγωνιστική της Malaysian Super League, την πρώτη κατηγορίας της Μαλαισίας.

Ήταν το 77ο λεπτό όταν ο Ζάφρι Γιάιχα της Κουάλα Λουμπούρ Σίτι πέτυχε ένα τρομερό τέρμα με υπέροχο βολέ, θυμίζοντας αρκετά το χαρακτηριστικό γκολ που είχε βάλει πριν από αρκετά χρόνια ο Πάολο Ντι Κάνιο.

Ο τρόπος ήταν παρόμοιος, ωστόσο η θέση του σκόρερ άλλαξε αφού του Ντι Κάνιο ήταν πλάγια αριστερά και από δύσκολη γωνία, ενώ ο 27χρονος χαφ από τη Μαλαισία έπιασε το βολέ σε κεντρικό σημείο και εκτός περιοχής.

Για την ιστορία, η Κουάλα Λουμπούρ Σίτι επικράτησε 3-2 της Πουλάου Πινάνγκ, με το ματς να γίνεται ντέρμπι στο φινάλε. Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με 3-0 στο 77’, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δύο τέρματα, με τον Χιλάλ Ελ Χέλβε να μειώνει στο 87’ σε 3-2. Ο Λιβανέζος επιθετικός είχε περάσει προ τριετίας από τον Απόλλωνα Σμύρνης.