Επιστροφή στις νίκες για την Αντβέρπ στο βελγικό πρωτάθλημα, αφού μετά την εκτός έδρας ήττα από την Σεντ Τρούιντεν, η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League επικράτησε εύκολα 3-0 εντός έδρας της Οστάνδης και παρέμεινε στο -4 από την κορυφή της βαθμολογίας.

Το πρώτο ημίχρονο μπορεί να πήγε στράφι, όμως στην επανάληψη οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Φίσερ (48'), για να έρθει ο Φρέι στο 62' να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του. Μάλιστα στο 80' ο Μπένσον έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.

Στα άλλα ματς της ημέρας, Γάνδη και Ζούλτε Βάρεγκεμ είχαν εύκολες εντός έδρας νίκες απέναντι σε Σταντάρ Λιέγης (3-1) και Μπίρσοτ (2-0) αντίστοιχα, ενώ ματσάρα έγινε στο Γκενκ-Σερκλ Μπριζ όπου οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με σπουδαίο διπλό (3-2) και παρέμειναν ισόβαθμοι με την Αντβέρπ.