Συνεχίζει την τρελή φετινή της πορεία η Σεν Ζιλουά, η οποία νίκησε (2-0) και στο εκτός έδρας ντέρμπι κορυφής με την Αντβέρπ, ξεφεύγοντας με δέκα βαθμούς στην πρώτη θέση της βαθμολογίας!

Αήττητη από τον Νοέμβρη, η Σεν Ζιλουά ήταν ανώτερη από την αντίπαλό της στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και με πρωταγωνιστή τον δανεικό από την Μπράιτον επιθετικό, Ντενίζ Ουντάβ, ο οποίος σκόραρε και τα δύο γκολ της ομάδας του (50' και 77'), πανηγύρισε ένα σημαντικότατο τρίποντο.

Σημαντική νίκη πανηγύρισε και η Σιντ Τρούιντεν, η οποία παρά το γεγονός ότι είχε 27% ποσοστό κατοχής στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Κορτράικ, πήρε τη νίκη με 3-1 και ανέβηκε στην 11η θέση της βαθμολογίας. Σκόρερ για τους νικητές οι Κοϊτά (11'), Μπρουλς (39', πεν.) και Χαγιάσι (86'), ενώ για τους γηπεδούχους είχε μειώσει προσωρινά ο Καντρί (61').

Μόλις μία νίκη στις επτά πιο πρόσφατες αγωνιστικές έχει η Σταντάρ, η οποία δεν κατάφερε να κερδίσει ούτε τη Σερκλ Μπριζ στη Λιέγη. Ο Χότιτς έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (44'), με τον Ράσκιν να ισοφαρίζει για την Σταντάρ στο 55'. Οι γηπεδούχοι σκόραραν στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετά από υπόδειξη του VAR.

Στις νίκες επέστρεψε μετά από δύο διαδοχικές ανεπιτυχείς προσπάθειες η Λέουβεν, η οποία επικράτησε με 3-1 στην έδρα της Οστάνδης και απομακρύνθηκε επτά βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού. Ο Σενγκέλια έδωσε το προβάδισμα στη Λέουβεν, στο 34', με τον Καμπά να διπλασιάζει τα τέρματα των φιλοξενούμενων στο 48'. Ο Ντ'Αρπινό μείωσε στο 56', ενώ ο Αλ Ταμαρί διαμόρφωσε το τελικό 1-3 στο 85'.