Στο πρωτάθλημα ανδρών πονγκ πονγκ, δύο επικεφαλής των ισάριθμων ομίλων πέτυχαν από δύο νίκες στο ΣΕΦ και, μετά από τρεις αγώνες, βρέθηκαν μόνοι πρώτοι στην κορυφή της βαθμολογίας. Με δύο Έλληνες στη σύνθεσή τους ήταν ανώτεροι στα παιχνίδια τους και το επιβεβαίωσαν.

Ξεχώρισε η νίκη του Παναθηναϊκού εναντίον της ΑΕΚ με 3-1 σετ, όχι μόνο γιατί η «Ένωση» είναι η πρωταθλήτρια Ελλάδας του 2019 και του 2020, αλλά και γιατί οι «πράσινοι» την υποχρέωσαν στην πρώτη ήττα της, ύστερα από τρία ολόκληρα χρόνια.

Στις γυναίκες, ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναϊκός σημείωσαν, επίσης, την τρίτη νίκη τους στο ΣΕΦ και την Κυριακή στον ίδιο χώρο δίνουν την πρώτη μεγάλη «κόντρα» τους, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής.

Στην Α1 ανδρών και τον πρώτο όμιλο ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-0 σετ της Φιλίας Ορεστιάδας και της Ελευσίνας.

Στον δεύτερο όμιλο, ο Παναθηναϊκός είχε νέο πρόσωπο τον Κουβανό Χόρχε Κάμπος και, σε σχέση με την πρεμιέρα, ήταν εκτός τριάδας ο Βούλγαρος Πετιό Κράστεφ. Αρχικά, νίκησε 3-0 σετ τον Ίφιτο Πατρών και στο κλείσιμο της ημέρας ξεπέρασε τις δυσκολίες που συνάντησε απέναντι στην ΑΕΚ και επικράτησε με 3-1 σετ.

Οι «κιτρινόμαυροι» πήραν μία νίκη από τον εντυπωσιακό σήμερα Ιάκωβο Αϊβατίδη, πάντως δεν είχαν στη σύνθεσή τους τον πολυνίκη των πανελλήνιων τίτλων στο απλό ανδρών, Γιάννη Βλοτινό.

Αναλυτικά, η εξέλιξη του αγώνα Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 3-1:
Χόρχε Κάμπος –Αλέξανδρος Μαδέσης 3-0 (15-13, 11-7, 11-6)
Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος–Κώστας Λαγογιάννης 3-2 (11-8, 8-11, 7-11, 11-6, 11-5)
Ιάσονας Κορδούτης–Ιάκωβος Αϊβατίδης 2-3 (14-12, 6-11, 10-12, 11-9, 11-13)
Κάμπος–Λαγογιάννης 3-1 (13-11, 2-11, 11-2, 11-5)

Στην Α1 γυναικών οι αγώνες του Σαββάτου κρίθηκαν τόσο εύκολα που δεν χρειάζονται ιδιαίτερη αναφορά. Οι Σάρισες Φλώρινας επιβλήθηκαν 3-0 σετ της ΑΕΚ και, με αγώνα παραπάνω, εξακολουθούν να προηγούνται στην κατάταξη.

Όλη η προσοχή στρέφεται στο μεγάλο κυριακάτικο ματς του Ολυμπιακού με τον Παναθηναϊκό, όπου είναι πιθανό ο νικητής να πάρει ουσιαστικό προβάδισμα στη «μάχη» για τον τίτλο.