Για την 15η αγωνιστική του βελγικού πρωταθλήματος η Άντρελεχτ δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Έπεν και μέσα σε ένα ημίχρονο καθάρισε την υπόθεση νίκης. Ο Φρανσίς Ομουζού άνοιξε το σκορ στο 14’ και ο Ραφαέλοφ διπλασίασε τα τέρματα στο 19’. Το αυτογκόλ του Χόεντ στο 44’ ίσως πρόσθεσε άγχος στους ώμους των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 65’ ο Ραφαέλοφ επέβαλε την τάξη. Ο Πίτερς για τους φιλοξενούμενους στο 68’ απάντησε ξανά για την Έπεν , αλλά στο 87’ μπήκε ο επίλογος με υπογραφή Αίτ Ελ Χαντζ για το τελικό 4-2.

Στον… βούρκο της ισοπαλίας έμεινε η Γάνδη, αδυνατώντας να πάρει το θετικό αποτέλεσμα απέναντι στην έδρα της Λέουβεν, μένοντας στο 1-1. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε δίχως πολλές φάσεις, παρά το γκολ για τους γηπεδούχους με τον Κάιπερς στο 42’.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 73’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι και την ευθύνη ανέλαβε ο Γκονζάλεθ. Έφερε το… ματς στα ίσα. Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και το 1-1 έμεινε στον ηλεκτρονικό πίνακα.

Σπουδαίο «διπλό» πέτυχε η Ουνιόν Σεν-Ζιλουάζ απέναντι στην Σερένγκ με 2-1 και σταθεροποιήθηκε στην τετράδα του πρωταθλήματος. Μάλιστα, απέχει έναν πόντο από τη δεύτερη θέση.

Ήττα… σοκ υπέστη η Αντβέρπ από την Σαρλερουά με 1-0, χάνοντας πολύτιμο έδαφος από το κυνήγι της πρωτοπόρου Γκενκ. Πλέον, βρίσκεται στους 33 βαθμούς και στο -7 από την κορυφή.