Με αρκετές εκπλήξεις και μεγάλες κερδισμένες της Κορτράικ και Βέστερλο ολοκληρώθηκε το Σαββατιάτικο πρόγραμμα της 30ης αγωνιστικής της Pro League του Βελγίου.

Συγκεκριμένα, η Κορτράικ με γκολ του 22χρονου Αλγερινού, Αμπντελχακ Καντρί, πανηγύρισε σπουδαία εντός έδρας νίκη 1-0 απέναντι στην 4η της βαθμολογίας Μπριζ και με αυτό το αποτέλεσμα κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά της από τη ζώνη του υποβιβασμού και τις Οστάνδη και Ζούλτε Βάρεγκεμ στους 6 βαθμούς .

Λίγες ώρες αργότερα η Βέστερλο δραπέτευσε από τη «Diaz Arena» με τον Φαν Έινο να πετυχαίνει το χρυσό γκολ της νίκης στις καθυστερήσεις. Προηγουμένως ο Φάεσεν είχε ανοίξει το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 11 ‘, με τον Μακ Γκίαν να ισοφαρίζει για την Οστάνδη στο 81’ . Στο 92’ ο Φαν Έινο έγραψε το τελικό 1-2 και χάρισε τους 3 βαθμούς στη Βέστερλο και την έστειλε στο μείον ένα από την τέταρτη θέση.

Παραμένει βυθισμένη στην τελευταία θέση η Σερένγκ, η οποία έφυγε με άδεια χέρια και από το σπίτι της Σιντ Τρούιντεν η οποία και επικράτησε με σκορ 2-1. Ο 31χρονος Βέλγος Τζιάνι Μπρούνο έγραψε δύο φορές το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ 24’ και 83΄και έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους. Το μόνο που κατάφεραν οι ουραγοί της βαθμολογίας ήταν να μειώσουν σε 2-1 με γκολ του Μάριους στο 88’.

Την ευκαιρία να πλησιάσει και εκείνη την τέταρτη προνομιούχο θέση έχασε η Στανταρ Λιέγης, η οποία πέταξε έντός έδρας δύο βαθμούς στην ισοπαλία 2-2 με τη Ζούλτε Βάρεγκεμ. Παρά το γεγονός πως η ομάδα του Ντάιλα πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα δύο γκολ, χάρη στα τέρματα των Φόσεϊ 14’ κσι Ντουσένε 39’, κατάφερε να ισοφαριστεί μέσα σε 9 λεπτά. Σκόρερ για τη Ζούλτε, οι Φαντέρα 76’ και Ντουρ 85’.

Σταντάρ Λιέγης-Ζούλτε Βάρεγκεμ 2-2
14' Φόσεϊ,39'Ντουσέν-76'Φαντέρα,85' Ντουρ)