Σημαντικότατη νίκη πέτυχε η Σεντ Τρούιντεν κόντρα στη φορμαρισμένη Αντβέρπ, υποχρεώνοντάς τη στην πρώτη της ήττα στη φετινή σεζόν.

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς πολλές καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες, ο Ντε Νόρε έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με υπέροχο πλασέ, μετά από όμορφη ομαδική προσπάθεια. Το τελικό 2-0 έγινε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν μετά από λάθος στην άμυνα της Αντβέρπ, η μπάλα έφτασε στον Ντε Νόρε που έκανε την ασίστ και ο Καμάντα δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Σινάν Μπολάτ.

Η Οστάνδη κέρδισε με 2-1 τη Έουπεν εκτός έδρας και πέτυχε την τέταρτη νίκη της στις οχτώ πρώτες αγωνιστικές, φτάνοντας στους 13 βαθμούς και την έκτη θέση του πρωταθλήματος. Ο Σακαλά άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους με ωραία ενέργεια στο 16’, με την Έουπεν να απειλεί ελάχιστα στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν σαφώς καλύτεροι και βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 59’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία. Όμως, μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα η Οστάνδη ξαναπήρε το προβάδισμα, όταν ο Ζίβκοβιτς με ιδανικό τελείωμα από πλάγια θέση διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Λόκερεν και Μουσκρόν, δύο ομάδες που βρίσκονται στις τελευταίες θέσης της βαθμολογίας, αναμετρήθηκαν στην έδρα της πρώτης χωρίς να καταφέρουν να σκοράρουν. Οι φιλοξενούμενοι ήταν σαφώς πιο απειλητικοί, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα και έτσι το παιχνίδι έληξε ισόπαλο 0-0, με τη Μουσκρόν να παραμένει στην τελευταία θέση με 4 βαθμούς και την Λόκερεν να βρίσκεται ένα βαθμό πάνω της. Στον πάγκο των φιλοξενούμενων ήταν ο Αλέξανδρος Κατράνης, ο οποίος δεν χρησιμοποιήθηκε.