Σε παράσταση για έναν ρόλο εξελίχθηκε το μεγάλο ντέρμπι της Φλάνδρας, ανάμεσα στη Γάνδη και την Κλαμπ Μπρζ, με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν με το επιβλητικό 4-0 από τη «Χελάμκο Αρένα» για την 28 αγωνιστική της Jupirel League.

Μετά από ένα μέτριο από πλευράς ποιότητας και ευκαιριών πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Φιλίπ Κλεμέντ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της στην επανάληψη, σκορπώντας την άμυνα των γηπεδούχων. Στο 52' ο Μπας Ντοστ άνοιξε το σκορ με εξαιρετική λόμπα, ενώ στο 63' ο Ντε Κετελάερ με κοντινή προβολή έκανε το 0-2. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ντοστ πέτυχε το δεύτερο τέρμα του στη βραδιά, ενώ στο 81' η κεφαλιά του Πέρεζ έδωσε διαστάσεις θριάμβου για τους φιλοξενούμενους.

Έτσι, η Μπριζ επέστρεψε στις νίκες μετά την ισοπαλία κόντρα στη Σαρλερουά, φτάνοντας τους 70 βαθμούς και αύξησε τη διαφορά από τη δεύτερη Αντβέρμπ στο +19! Από την άλλη, η Γάνδη έχασε την ευκαιρία να μπει στην οκτάδα και στις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ.