Με μια ψυχομένη εμφάνιση, η Άντερλεχτ πέρασε με σπουδαία εμφάνιση από την έδρα της τρίτης της βαθμολογίας Γκενκ με σκορ 2-1, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Jupiler League.

Σε ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ με τον Μπονγκοντά μόλις στο 2ο λεπτό. Η απάντηση για την ομάδα του Βίνσεντ Κομπανί ήταν άμεση, καθώς πριν καν συμπληρωθούν 25', είχε φτάσει στην ανατροπή.

Συγκεκριμένα, έκανε το 1-1 στο 19', με αυτογκόλ του τερματοφύλακα Βούκοβιτς, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ελ Χάτζ έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του. Οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν εξαιρετικά μέχρι τέλους το αποτέλεσμα, αναβαίνοντας στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας και στο -2 από την Γκενκ.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας, η Άντβερπ πέρασε δύσκολα από την έδρα της Μπέερσχοτ (1-2), παραμένοντας στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 46 πόντους. Σε ένα εντυπωσιακό φινάλε, με τα τρία γκολ να μπαίνουν στο τελευταίο πεντάλεπτο, η ομάδα του Φράνκι Φερκάουτερεν προηγήθηκε με τους Λάμκελ (84') και Γκέρκενς (87'), με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο 89'.

Τέλος, Σαρλερουά και Ζούλτε Βάρεγκεμ, μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις, μένοντας στο 1-1. Αμφότερες οι δύο ομάδες είχαν από ένα καλό πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ μόλις στο πρώτο λεπτό με τον Μπενχαΐμπ και τους φιλοξενούμενους να «κλέβουν» τον βαθμό στις καθυστερήσεις του ματς.