Με αμείωτο ρυθμό συνεχίζεται η προετοιμασία της Γκενκ, ενόψει της νέας αγωνιστικής περιόδου.

Ο βελγικός σύλλογος, που ενδέχεται να βρεθεί στον δρόμο του Ολυμπιακού στον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League εάν αποκλειστεί από τη Σερβέτ στον 2ο του Champions League, επικράτησε 2-0 της Μπέρνλι σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στην έδρα της και στο «Cegeka Arena».

Το σκορ για την Γκενκ άνοιξε μόλις στο 8ο λεπτό ο 22χρονος Νιγηριανός μέσος, Γίρα Σορ, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90'. Αυτή ήταν και η τρίτη νίκη της Γκενκ σε σύνολο έξι φιλικών αγώνων στην προετοιμασία της.

Νωρίτερα, η Σερβέτ, μπήκε με το δεξί στη νέα σεζόν, επικρατώντας 3-1 της Γκρασχόπερ πρεμιέρα της ελβετικής Super League.