Θριαμβευτική εμφάνιση και νίκη για την Γκενκ που επικράτησε 3-0 της πρωτοπόρου Κλαμπ Μπριζ και μείωσε την διαφορά στο -5 από την πρώτη θέση και την αποψινή της αντίπαλο. Η Γκενκ ήταν καταιγιστική στο δεύτερο μέρος και σημείωσε τρία γκολ σε διάστημα δεκαεπτά λεπτών και έτσι ζευγάρωσε τις νίκες της στη διαδικασία των πλέι-οφ.

Η Γκενκ ανοιξε το σκορ με τον Ονουάτσου στο 57ο λεπτό για να έρθει λίγο πριν την συμπλήρωσε των 75 λεπτών ο Ίτο , για να έρθει ο Θόρσβεντ στο 76ο λεπτό και να κλείσει το σκορ για να γράψει το 3-0 και να υπογράψει τον θρίαμβο για τους γηπεδούχους. Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική αγωνιστική που η Μπριζ έμεινε χωρίς νίκη και πλέον τα πλέι-οφ αποκτούν περισσότερο ενδιαφέρον και ως προς την κατάκτηση του τίτλου.