Συνέχεια στις νίκες και τις καλές εμφανίσεις της έδωσε η πρωτοπόρος της βαθμολογίας Γκενκ, επικρατώντας άνετα 4-0 της ουραγού Σερένγκ, για την 23η αγωνιστική του βελγικού πρωταθλήματος.

Το ματς ουσιαστικά κρίθηκε στο πρώτο τέταρτο, όταν οι Ονουάτσου (7') και Τρεσόρ (14') έδωσαν «αέρα» δύο τερμάτων στους γηπεδούχους. Στο 60', ο Ονουάτσου με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, με τον Παϊντσίλ να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 64'. Νίκη με την οποία η Γκενκ έφτασε τους 58 πόντους, ούσα στο +6 από τη δεύτερη Σεν Ζιλουάζ.

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς, η Κλαμπ Μπριζ πανηγύρισε την πρώτη νίκη της μετά από επτά αγωνιστικές, φεύγοντας με μεγάλο διπλό από την έδρα Ζούλτε-Βάρεγκεμ (1-2). Το σκορ άνοιξε Λανγκ στο 7ο λεπτό, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 32'. Ωστόσο, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Βανάκεν έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Μπριζ, με το 2-1 να παραμένει μέχρι το φινάλε.