Με τον 10ο συνεχόμενο Πανελλήνιο τίτλο της ΑΕΚ και διπλή διάκριση της αθλήτριας της, Δώρας Γκουντούρα στο ομαδικό και το ατομικό, ολοκληρώθηκε με απόλυτη επιτυχία το σαββατοκύριακο (11-12/9) το φετινό Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ξιφασκίας στη Σπάθη, που διοργάνωσε η Ελληνική Ομοσπονδία Ξιφασκίας, στην αίθουσα ξιφασκίας του ΟΑΚΑ, με πιστή εφαρμογή και τήρηση κατά γράμμα του Υγειονομικού Πρωτοκόλλου της ΓΓΑ.

Ο Νικολάι Ζαποροϊτσένκο του Α.Ο. ΑΣΠΙΔΑ είναι ο φετινός πρωταθλητής Ελλάδος στο ατομικό των Ανδρών, ενώ ο Α. Ο. ΠΕΡΣΕΑΣ ΑΘΗΝΩΝ κατέκτησε τον τίτλο στο αντίστοιχο Ομαδικό.

Στους ατομικούς αγώνες της κατηγορίας Σπάθης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ξιφασκίας 2021, έλαβαν μέρος 57 αθλητές και 37 αθλήτριες και στο Ομαδικό 8 σύλλογοι στους Άνδρες (ΑΕΚ, Α.Ο. ΑΣΠΙΔΑ, Α.Ο. ΠΕΡΣΕΑΣ, ΑΠΟΛΛΩΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ, ΚΩΣΤΕΑΣ ΓΕΙΤΟΝΑΣ, ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ) και 7 στις Γυναίκες (ΑΕΚ, ΑΠΟΛΛΩΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ, ΚΩΣΤΕΑΣ ΓΕΙΤΟΝΑΣ, ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ, ΒΙΚΤΩΡΙΑ).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

ΣΑΒΒΑΤΟ 11.9.21, ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΑΤΟΜΙΚΟΥ ΣΠΑΘΗΣ

Άνδρες
Ο Νικολάι Ζαποροϊτσένκο (Α.Ο. ΑΣΠΙΔΑ) επικράτησε στον τελικό με 15-5 του Ευάγγελου Καλομοίρη (ΑΕΚ) που ήταν δεύτερος.

Την 3η θέση μοιράστηκαν ο Αλέξανδρος Πολιάκοφ (ΑΠΟΛΛΩΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ), με τον Παναγιώτη Κοντοειδή (ΑΕΚ).

Γυναίκες

Η Δώρα Γκουντούρα ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλοπάτι του βάθρου νικώντας στον αντίστοιχο τελικό του ατομικού Γυναικών, τη συναθλήτρια της στην ΑΕΚ (ο τελικός ήταν "κιτρινόμαυρη" υπόθεση), Κλαίρη Μπένου, με 15-7.

Την 3η θέση κατέκτησαν δύο αθλήτριες του Συλλόγου ΚΩΣΤΕΑ ΓΕΙΤΟΝΑ, Αντωνία-Αργυρώ Παπαθεοδώρου και Άννα-Ιωσηφίνα Παπαδά.
ΚΥΡΙΑΚΗ 12.9.21 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΟΜΑΔΙΚΟΥ ΣΠΑΘΗΣ
Άνδρες

Ο Α. Ο. ΠΕΡΣΕΑΣ ΑΘΗΝΩΝ με τους αθλητές, Ντάριο Καβαλιέρε, Αλέξανδρο Τεντόμα, Ματία Ρέα και Γεράσιμο Φλωράτο, κατέκτησε τον τίτλο στους Άνδρες, νικώντας στον τελικό με 45-32 τον ΚΩΣΤΕΑ ΓΕΙΤΟΝΑ που ήταν 2ος, με τους Ευάγγελο Παναγιάρη-Μαλέα, Βασίλη Πρεδάρη, Γιάννη Πρίφτη και Άγγελο Πάγκαλο.

Στην 3η θέση του βάθρου ανέβηκε η ΑΕΚ, με τους Παναγιώτη Κοντοειδή, Απόστολο Βιδάλη, Δημήτρη Καφαταρίδη και Λουκά Κοσενάκη, νικώντας με 45-39 στον μικρό τελικό τον Α. Ο. ΑΣΠΙΔΑ (Νικολάι Ζαποροϊτσένκο, Γιάννης Ρωμανός, Συνοδινός Πασχαλιδηόγλου).
Γυναίκες

Η ΑΕΚ, με τις Δώρα Γκουντούρα, Κλαίρη Μπένου, Αθηναϊδα Μαυρικάκη και Μαρία-Γεωργία Χούρι, αναδείχθηκε για 10η συνεχόμενη χρονιά Πρωταθλήτρια Ελλάδος, κερδίζοντας στον τελικό με 45-17 τον ΚΩΣΤΕΑ ΓΕΙΤΟΝΑ, που όπως και στους Άνδρες, οι αθλήτριές του, Άννα-Ιωσηφίνα Παπαδά, Κωνσταντίνα Κεφαλά, Καλλιόπη Χατζάκου και Αντωνία-Αργυρώ Παπαθεοδώρου φόρεσαν στο λαιμό τα ασημένια μετάλλια της φετινής διοργάνωσης.

Τρίτος στις Γυναίκες ήταν ο ΑΠΟΛΛΩΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ (Κατερίνα-Μαρία Χατζηκοκκίνου, Ανίκα Τσαπατσάρις, Ίρις-Φωτεινή Καρακώστα, Λήδα Τσαούση) νικητής στον μικρό τελικό με 45-37 του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ (Μαρία-Ελένη Γκαζεπίδη, Αργυρώ Τσοκαροπούλου, Χριστίνα Χουζούρη).

Συγχαρητήρια της Ε. Ο. Ξ. σε όλους. Τους νικητές, τις νικήτριες, σε όλους όσοι πήραν μέρος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ξιφασκίας κατηγορία Σπάθης Α-Γ 2021!

Η Ομοσπονδία ευχαριστεί επίσης τους διαιτητές της, Βαγγέλη Μπούκα, Θανάση Δελενίκα, Ελένη Δριμαλα, Ασημίνα Γκιώνη, Φωκά Μιχαηλίδη, Γιώργο Πάγκαλο και Ηλιάνη Παναγιάρη-Μαλέα, για την στήριξη και την επιμέλεια στα καθήκοντά τους στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Σπάθης Ανδρών -Γυναικών 2021.

Καθώς και τους Υπεύθυνους Διαιτησίας: Ανδρέα Δουβή και Χρήστο Παπαγεωργίου / Γραμματεία: Νέλλη Γεροσίδερη / Είσοδος: Γιάννη Μαρκόπουλο / Υπεύθυνη Επικοινωνίας: Θένια Ψωφάκη.

17-18-19/9 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ξίφους Μονομαχίας Α-Γ
Επόμενο ραντεβού το τριήμερο στα τέλη της εβδομάδας, Παρασκευή, Σάββατο, Κυριακή (17,18,19/9/21) για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ξίφους Μονομαχίας Ανδρών-Γυναικών 2021. Δηλώσεις Συμμετοχής έως την Τετάρτη 15 Σεπτεμβρίου 2021 στις 23:59 μμ.

TAGS: A.E.K.