Ισόπαλες με σκορ 1-1 ήρθαν Γκενκ και Κλαμπ Μπριζ, στο ντέρμπι κορυφής για τη 14η αγωνιστική του βελγικού πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 10’ με τον Ν’ Ντογκαλά και κράτησαν άνετα το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Όμως, στο 53’ ήρθε η «απάντηση» των φιλοξενούμενων, οι οποίοι ισοφάρισαν με τον Σράιβερς, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Έτσι, η Γκενκ διεύρυνε το αήττητο σερί της και παρέμεινε στο ρετιρέ της βαθμολογίας, διατηρώντας το +3 από την αντίπαλό της.

Επιστροφή στις νίκες και μάλιστα με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο για τη Γάνδη, η οποία επιβλήθηκε δύσκολα με 2-1 της Κορτράικ και παρέμεινε στην 5η θέση της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο 41’ με τον Στογιάνοβιτς, αλλά στην επανάληψη, «μίλησε» η ανωτερότητα των γηπεδούχων. Στο 55’ ο Γιάρεμτσουκ έκανε το 1-1 και στο 71’ ο Λιμπόμπ από το σημείο του πέναλτι «έγραψε» το 2-1. Το «κερασάκι» στην τούρτα έβαλε στο 88’ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ο Γιάρεμτσουκ, που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Σπουδαία νίκη, επίσης με ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο, πέτυχε η Σερκλ Μπριζ, που επικράτησε 2-1 της Μουσκρόν και ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι, που έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 22’ λόγω αποβολής του Γκούλαν, κατάφεραν να προηγηθούν κόντρα στη ροή του αγώνα με αυτογκόλ του Ταραβέλ στο 37’. Οι γηπεδούχοι πίεσαν, αλλά δεν μπορούσαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο. Στο 81’, ο Αζάρ έφερε το ματς στα ίσια και στο 89’ ο Ντε Μπέλντερ πέτυχε δεύτερο γκολ, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.