Δρασκελιά τίτλου με διπλό όφελος μέσα σε μία αγωνιστική μέρα για την ομάδα επιτραπέζιας αντισφαίρισης του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα της Α1 εθνικής κατηγορίας γυναικών.

Για την 5η και την 6η αγωνιστική είχε την Κυριακή στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας τους πιο δύσκολους αγώνες του, αλλά με ευρείες νίκες 3-0 πέτυχε το καλύτερο δυνατό και απέκτησε μεγάλο πλεονέκτημα για την κατάκτηση της πρωτιάς. Το πρωί ήταν το μεγάλο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, που επίσης προχωρούσε αήττητος.

Έχοντας στη σύνθεσή του μόνο ξένες παίκτριες ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-0, σκορ που φυσικά τον φέρνει σε θέση ισχύος και σε πιθανή ισοβαθμία. Αμέσως μετά η ίδια τριάδα (Λι, Πεσότσκα, Ντβόρακ) ξεπέρασε με 3-0 και τις Σάρισες Φλώρινας, οι οποίες στην αρχή της ημέρας ήταν στην κορυφή της βαθμολογίας με αγώνα παραπάνω.

Μία αγωνιστική πριν από το τέλος του 1ου γύρου ο Ολυμπιακός προηγείται με το απόλυτο των νικών, ο Παναθηναϊκός είναι έναν βαθμό πιο πίσω, ενώ οι Σάρισες μένουν εκτός τροχιάς τίτλου με δύο ήττες. Στην Α2 εθνική κατηγορία γυναικών έγιναν δύο αγωνιστικές στην Ελευσίνα και ο Άρης 2006 έκλεισε αήττητος τον 1ο γύρο. Η ομάδα της Βούλας προπορεύεται με 8 βαθμούς και έπονται ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης και η Αθηνά Μαγκουφάνας.

Στο ντέρμπι του Ολυμπιακού με τον Παναθηναϊκό το πρωί η σημαντική διαφορά αφορούσε στις συνθέσεις. Η ομάδα του Πειραιά παρέταξε τη Λι από τη Σουηδία, τη Πεσότσκα από την Ουκρανία και τη Ντβόρακ από την Ισπανία, τρεις πρωτοκλασάτες Ευρωπαίες και είχε στον πάγκο την Αλίκη Κιούφη.

Ο Παναθηναϊκός από την άλλη στηρίχτηκε ξανά στις Ελληνίδες πρωταθλήτριες Τόλιου και Τέρπου και από τις ξένες εμφάνισε μόνο την Ουγγαρέζα Πέργκελ. Ήταν σαφές ότι τα προγνωστικά πήγαιναν στη μεριά του Ολυμπιακού και αυτό επιβεβαιώθηκε στην πράξη σε θεαματικό και δυνατό παιχνίδι.

Μετά το 2-0 η Τέρπου επιχείρησε να ξαναβάλει τον Παναθηναϊκό στη διεκδίκηση του ματς όταν κατέκτησε τα δύο πρώτα σετ απέναντι στην Ντβόρακ. Η πολύπειρη Ισπανίδα (και πρώην πρόεδρος της Επιτροπής Αθλητών της ETTU) έφτασε στην ανατροπή κι έτσι ο Ολυμπιακός διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 3-0:

Μαργαρίτα Πεσότσκα-Κατερίνα Τόλιου 3-0 (11-7, 11-7, 11-9)

Λι Φεν-Σάντρα Πέργκελ 3-0 (11-9, 11-8, 11-5)

Γκαλία Ντβόρακ-Ελισάβετ Τέρπου 3-2 (6-11, 7-11, 11-5, 11-8, 14-12)

Το μεσημέρι οι «ερυθρόλευκες» συνάντησαν κι άλλο υψηλό εμπόδιο, αυτό του ΑΣΕΑ Σάρισες, ο οποίος επίσης στηρίζεται σε ξένες αθλήτριες. Με 3-0 έληξε και αυτό το ματς και είχε ομοιότητες με το ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής υπό την έννοια ότι κρίθηκε στα πέντε σετ ο εναρκτήριος επί μέρους αγώνας. Η Γαλλίδα Λιου Τζούντιθ δεν μπόρεσε να κάμψει την Πεσότσκα, αν και προηγήθηκε 8-5 στο καθοριστικό σετ και στη συνέχεια η Λι Φεν κατέβαλλε με 3-0 σετ την Πολωνή Πολίνα Κρίζιεκ και η Ντβόρακ με το ίδιο σκορ τη Γαλλίδα Μάριον Μπερτό. Σημειωτέον ότι πρώτη φορά στα χρονικά του πρωταθλήματος της 1ης κατηγορίας έγινε αγώνας, όπου και οι δύο ομάδες εμφάνισαν μόνο ξένους στη σύνθεσή τους.

Τα άλλα ματς της ημέρας δεν έκρυβαν συγκινήσεις. Η ΑΕΚ ήταν πολύ αποδοτική με δύο νίκες κι αυτή τη φορά είχε στη διάθεσή της την πρωταθλήτρια Ελλάδας του απλού γυναικών το 2020 Γεωργία Ζαβιτσάνου, η οποία ζει και εργάζεται στην Αγγλία. Ο Παναθηναϊκός το μεσημέρι νίκησε 3-1 το Πέρα Αθηνών και είναι μόνος στη 2η θέση. Στο ματς της Τέρπου καταγράφηκε η μοναδική ήττα με τη δευτεραθλήτρια Ελλάδας να αισθάνεται αδιαθεσία από την ίωση, που τη ταλαιπώρησε μέσα στη βδομάδα και να σταματά στο τέλος του 1ου σετ τον αγώνα της με την Όλγα Γεωργοπούλου (0-1).

Στην Α2 γυναικών πραγματοποιήθηκαν στην αίθουσα του ΓΑΣ Ελευσίνας η 4η και η 5η αγωνιστική και με μία ομάδα να έχει ρεπό κάθε φορά ολοκληρώθηκε ο 1ος γύρος. Ο ΑΟ Άρης 2006 αποδεικνύεται πολύ δυνατός και οδηγεί την κούρσα με το απόλυτο των νικών. Σήμερα έκαμψε τους Φοίνικες Πάτρας με 3-1 και την Αθηνά Μαγκουφάνας με 3-0. Την ουραγό ομάδα της Πάτρας νίκησε με 3-2 σε αμφίρροπη αναμέτρηση και ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης και είναι 2ος με έναν πόντο απόσταση από την κορυφή. Στην 3η θέση πέρασε η Αθηνά, που είχε επίσης δύο ματς σήμερα και ξεπέρασε τον ΓΑΟ Πειραιά με 3-2.