Με πρωταγωνιστή τον Κρέπιν Ντιατά, ο οποίος σκόραρε δις, η Κλαμπ Μπριζ νίκησε 3-0 εκτός έδρας τη Μαλίν, στο παιχνίδι που έκλεισε τη 18η αγωνιστική της Jupiler League.

Έτσι, οι πρωταθλητές, με την πέμπτη νίκη τους στα τελευταία έξι παιχνίδια, έφτασαν τους 36 βαθμούς και συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα, όντας στο +5 από τη Γκενκ, η οποία έχει ένα ματς λιγότερο. Από την άλλη, η Μαλίν γνώρισε την ένατη νίκη σε 17 αγώνες και παρέμεινε στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας με 14 βαθμούς.

Η Κλαμπ Μπριζ πίεσε από τα πρώτα λεπτά, προκειμένου να βάλει ένα γρήγορο γκολ, αλλά έπεσε πάνω σε… τοίχο. Παρά τις προσπάθειες των παικτών του Φιλίπ Κλεμέντ, το γκολ δεν ήρθε και το ημίχρονο έκλεισε με 0-0, αφού η Μαλίν περιορίστηκε σε καθαρά παθητικό ρόλο.

Ίδια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους πρωταθλητές να πιέζουν για το πολυπόθητο γκολ. Τελικά, τον «γρίφο έλυσε» στο 69’ ο Ντιατά, ο οποίος έκανε το 1-0. Πέντε λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, βάζοντας γερές βάσεις για τη νίκη. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 89’ ο Οκερέκε, που διαμόρφωσε το τελικό 3-0.