Όσο κερδίζει... ελπίζει. Η Σεν Ζιλουάζ με γκολ του Νίλσεν στο 79' επικράτησε 1-0 της Λέουβεν εντός έδρας για την 22η αγωνιστική της Pro Ligue του Βελγίου και παρέμεινε στη δεύτερη θέση. Νίκη χαρακτήρα για την Μέχελεν με 3-2 κόντρα στην Κορτράικ, «διπλό» ελπίδας για την Σερκλ Μπριζ στην έδρα της Οστάνδης με 2-1. Στο 1-1 έμειναν Ζούλτε Βάρεγκεμ και Βέστερλο, δίνοντας συνέχεια στη μάχη της παραμονής.

Στις Βρυξέλλες η Σεν-Ζιλουάζ αντιμετώπισε πολλά προβλήματα κόντρα στην Λέουβεν η οποία αμύνθηκε σθεναρά για να πάρει μια σημαντική ισοπαλία. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι έλυσαν τον «γόρδιο δεσμό» στο 78' με το γκολ του Νίλσεν μειώνοντας τη διαφορά τους από την Γκενκ στους 6 βαθμούς αλλά με έναν αγώνα λιγότερο.

Στο Βάρεγκεμ η Ζούλτε τα βρήκε δύσκολα απέναντι στην Βέστερλο με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα στο 9ο λεπτό με το γκολ του Νόιρστάντερ. Ωστόσο στο 72' ο Βόσεν ήταν αυτός που ισοφάρισε σε 1-1 δίνοντας ανάσα στην ομάδα του η οποία βρίσκεται στην 16η θέση με 20 βαθμούς.

Στην Οστάνδη, η Σερκλ Μπριζ κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της και να πάρει το προβάδισμα στο 24' με τον Ουέντα. Στο 66' ο Αμπρόουζ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους, με τον Χότιτς να πετυχαίνει ένα τρομερό γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων δίνοντας την νίκης στην Σερκλ.

Στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας η Μέχελεν φιλοξένησε την Κορτράικ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 33' με τον Ντε Νέβε, όμως οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν το σκορ πριν το ημίχρονο με τον Στορμ και τον Εμπραμπτί. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Καντρί ισοφάρισε σε 2-2 για την Κόρτραϊκ όμως ο Ενγκόιγ στο 73' χάρισε την νίκη στη Μέχελεν, διατηρώντας την στην μέση του βαθμολογικού πίνακα με 25 βαθμούς σε 21 ματς.