Με το δεξί στην Ευρωλίγκα μπήκε η ανανεωμένη Φενέρμπαχτσε. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πέρασε με 74-62 από το Μόναχο απέναντι στην Μπάγερν, παρά την απουσία του Νεμάνια Μπέλιτσα. Εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο Νικ Καλάθης με 12 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ 15 πόντους και 6 ριμπάουντ είχε ο Τόνιε Τζεκίρι. Για το σύνολο του Αντρέα Τρινκιέρι ο Οθέλο Χάντερ με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ διασώθηκε, ενώ ο Νικ Γουάιλερ-Μπαμπ πρόσθεσε 12 πόντους και 5 ασίστ.

Οι πρωταθλητές Τουρκίας με οδηγό τον Έλληνα διεθνή που είχε 7 πόντους στην πρώτη περίοδο προηγήθηκαν με +11 (6-17) στο εξάλεπτο. Παρότι οι γηπεδούχοι με διαδοχικά τρίποντα πλησίασαν στο καλάθι, 19-21, η Φενέρ με την τριάδα Γουίλμπεκιν, Γκούντουριτς και Τζεκίρι αποκατέστησε την τάξη κι έφτασε στο 23-36. Ο καταπληκτικός Χάντερ με τρίποντο έκλεισε το ημίχρονο φέρνοντας την ομάδα του στο -6 (34-40), αλλά το δεύτερο μέρος ανήκε στους φιλοξενούμενους. Ο Τζεκίρι συνέχιζε να κάνει θραύση κοντά στο καλάθι και η ομάδα του έφτασε στο +13 (46-59) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Τα πολλά λάθη των Βαυαρών (19 στο ματς) δεν τους επέτρεψαν καν να απειλήσουν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Αντ’ αυτού η Φενέρ έφτασε τη διαφορά και στο +20, 54-74.

Δεκάλεπτα: 19-21, 34-40, 46-59, 62-74