Την επιστροφή στις νίκες και μάλιστα με επική ανατροπή πανηγύρισε το βράδυ της Κυριακής η Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ, η οποία και λύγισε στην εκπνοή του αγώνα τη Σεντ Τρούιντεν με 2-1, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του βελγικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω από το 17ο λεπτό, με τον Σάικς να ισοφαρίζει σε 1-1 στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Τη λύτρωση τελικώς έδωσε ο Ροντρίγκες στο 90+7' για το τελικό 2-1!

Τρίποντο με το οποίο η Σεν Ζιλουάζ ανέβηκε στους 51 βαθμούς, αφήνοντας στο -8 την Άντερλεχτ, η οποία και έμεινε σήμερα στο εκτός έδρας 1-1 με τη Λέουβεν.

Στα άλλα παιχνίδια της ημέρας, η Αντβέρπ πήρε σπουδαία εντός έδρας νίκη με σκορ 4-1 επί της Σαρλερουά, αποτέλεσμα με το οποίο και μείωσε την απόσταση από την πρώτη τετράδα στους 2 βαθμούς.