Από ένα καλό ημίχρονο είχαν Μπέβερεν και Σαρλερουά, οι οποίες τελικά έμειναν στο ισόπαλο 1-1. Με εννιά παίκτες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι μετά τις αποβολές των Ιλαμαχαριτρά στο 49’ και Περμπέ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Βασικοί και αναντικατάστατοι αγωνίστηκαν τόσο ο Απόστολος Βέλλιος για τη Μπέβερεν, όσο και ο Στέργος Μαρίνος για τη Σαρλερουά.

Στο πρώτο ημίχρονο η Σαρλερουά ήταν εκείνη που είχε την υπεροχή και ευτύχισε να πάρει το προβάδισμα στο 19’, όταν μετά από ωραία σέντρα του Νιανέ, ο Όσιμεν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με υπέροχο τακουνάκι. Η Μπέβερεν δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά ποτέ στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος όμως τα δεδομένα άλλαξαν γρήγορα. Στο 49’ ο Ιλαμαχαριτρά αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για ένα πάτημα σε αντίπαλό του με τις τάπες του παπουτσιού του και στην μετά την εκτέλεση του φάουλ ήρθε η ισοφάριση.

Μετά από λάθος απομάκρυνση από την άμυνα της Σαρλερουά, ο Αμπομά με ωραίο σουτ έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Μέχρι και το τέλος η Μπέβερεν πίεσε για να βρει το γκολ της νίκης χωρίς αποτέλεσμα, με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν περισσότερο προσηλωμένοι στα αμυντικά τους καθήκοντα.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων μάλιστα η Σαρλερουά έμεινε με 9 παίκτες, με τον Περμπέ να αποβάλλεται για ένα πολύ άτσαλο σπρώξιμο.