Πήρε φόρα η Κλαμπ Μπριζ! Η ομάδα που πέταξε εκτός Ευρώπης τον ΠΑΟΚ στα προημιτελικά του Europa Conference League συνεχίζει… γκαζωμένη και στο πρωτάθλημα. Αυτή τη φορά επικράτησε 2-1 στην έδρα της Σεν Ζιλουάζ, ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ούσα στο -2 από την πρωτοπόρο Άντερλεχτ.

Όλα κρίθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, όπου η Κλαμπ Μπριζ άνοιξε το σκορ με τον Φέτλεσεν στο 52’, με τον ίδιο παίκτη λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 65’ να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα.

Αυτό δεν πτόησε τους φιλοξενούμενους που στο 75ο λεπτό βρήκαν και δεύτερο τέρμα, με τον Μέιερ να δίνει αέρα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους.

Οι γηπεδούχοι στο 82’ μείωσαν με τον Πουέρτας και μπήκαν ξανά στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος, αλλά δεν κατάφεραν μέχρι το φινάλε να βρουν το γκολ για να πάρουν τουλάχιστον τον βαθμό, κάνοντας πολύ κακή εκκίνηση συνολικά στα playoffs.