Στη Λιέγη σταμάτησε το αήττητο σερί της Κλαμπ Μπριζ στην Jupiler Pro League. Οι πρωταθλητές γνώρισαν την ήττα με σκορ 3-1 από τη Σταντάρ και έχασαν την πρωτοπορία. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν στο 37’ με τον πρώην άσο του Ολυμπιακού, Μεχντί Καρσελά. Στο 62’ έδειξαν να απλοποιούν ακόμη περισσότερο τα πράγματα, αφού πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Έμοντ. Στο 67’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με αυτογκόλ του Λουγιντάμα, αλλά δεν φαίνονταν ικανοί να πάρουν κάτι από το ματς. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 79’ ο Μάριν, που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Λίγες ώρες αργότερα, η Γκενκ, γνωρίζοντας το αποτέλεσμα της Λιέγης, ήξερε πως με νίκη επί της Γάνδης, θα περνούσε στην κορυφή. Και «ξετύλιξε» με μεγάλη ευχαρίστηση το… δώρο, φτάνοντας σε μια εντυπωσιακή νίκη με σκορ 5-1. Σε δύο λεπτά (17’ και 18’) πέτυχε ισάριθμα τέρματα με τους Σαμάτα και Πέιντσιλ, ανοίγοντας τον δρόμο για τη νίκη και τους τρεις βαθμούς. Στο 27’ ο Ν’Ντογκαλά πέτυχε και τρίτο τέρμα, για να έρθει στο 39’ ο Μπρον να μειώσει σε 3-1.

Όμως, τρία λεπτά αργότερα, ο Ντεγιάγκερε αποβλήθηκε, αφήνοντας τους γηπεδούχους με παίκτη λιγότερο. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο, επιδιώκοντας να πετύχουν όσο περισσότερα τέρματα μπορούσαν. Στο 67’ ο Μαλινόφσκι σκόραρε για τέταρτη φορά, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Πέιντσιλ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έφτασε τον δείκτη του σκορ στο 1-5.