Η Μπογκόρια Γκρότζισκ ξεπέρασε πολύ δύσκολα το εμπόδιο της τσέχικης Ελ Νίνο Πράχα με τον Παναγιώτη Γκιώνη ν’ αγωνίζεται στη θέση 1 και να πετυχαίνει δύο θετικά αποτελέσματα.

Το ματς ήταν για την πρώτη αγωνιστική του γκρουπ, που διεξάγεται σε συνθήκες «φούσκας» στη Βαρσοβία και ακολούθησε την αναμέτρηση της Νόι Ουλμ του Γιάννη Σγουρόπουλου με τη ρωσική Όρενμπουργκ, που έληξε με 3-2 σετ για τη δεύτερη.

Μετά την πρώτη μέρα, οδηγούν τη βαθμολογία η Ορενμπουργκ και η Μπογκόρια, δηλαδή τα φαβορί του γκρουπ, αλλά υπάρχει δρόμος το σαββατοκύριακο και τίποτα δεν έχει κριθεί ακόμα για τις πρώτες δύο θέσεις που δίνουν πρόκριση στα προημιτελικά.

Ο Γκιώνης και ο Σγουρόπουλος, ο οποίος νίκησε 3-2 σετ με μεγάλη εμφάνιση τον Λιν Γιουν Τζου από την Ταϊπέι, θα τεθούν αντίπαλοι τη Δευτέρα στη 13:00.

Το απόγευμα της Κυριακής θα γραφτεί το φινάλε του ομίλου με την αναμέτρηση Όρενμπουργκ-Νίνο Πράχα, ενώ την ίδια μέρα η Μπογκόρια αντιμετωπίζει στις 14:00 την Όρενμπουργκ και η Νόι Ουλμ στις 19:00 τη Νίνο Πράχα.

Ο Γκιώνης δεν είχε πίεση στον πρώτο του αγώνα και νίκησε με 3-0 σετ τον Τσέχο Φράντισεκ Οντέρκα και στο επόμενο ματς ο Πολωνός Μάρεκ Μπαντόφσκι λύγισε στα πέντε σετ τον Γιακούμπ Ζελίνκα κι, αφού από 2-0 σετ, ισοφαρίστηκε σε 2-2.

Στο τέταρτο στη σειρά παιχνίδι μπήκαν στο τραπέζι οι πρώτοι παίκτες των δύο ομάδων. Ο Γκιώνης είχε ν’ αντιμετωπίσει αθλητή, που αποδίδει με την άμυνα κι έχει δώσει κι άλλα δυνατά ματς απέναντί του. Προηγήθηκε δύο φορές, ισοφαρίστηκε ισάριθμες, ώσπου επικράτησε στους 6 πόντους του τελευταίου σετ με σερί τεσσάρων πόντων από 2-3 πίσω.

Σημαντικό ότι σε απαιτητικό αγώνα έδειξε σε ακόμη καλύτερη κατάσταση μετά την απαραίτητη ξεκούραση και θεραπεία στον ταλαιπωρημένο του αχίλλειο.