Eurobasket '09

Γ' Όμιλος: Μεγάλη Βρετανία-Σλοβενία 59-72

Με το «δεξί» μπήκαν στο Ευρωμπάσκετ της Πολωνίας οι Σλοβένοι, αφού επικράτησαν 72-59 της Μεγάλης Βρετανίας στην πρεμιέρα του τρίτου ομίλου. Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς ανέβασε «στροφές» στο τελευταίο δεκάλεπτο και με επί μέρους σκορ 21-12 πήρε το ροζ φύλλο αγώνα. Κορυφαίοι για τους νικητές Σλοβένους ήταν οι Λόρμπεκ (19 π.) και Λάκοβιτς (11 π.), ενώ για τους Βρετανούς «πάλεψαν» οι Μενσά Μπονσού (18 π.) και Άρτσιμπαλντ (11 π.).

Πολύ καλό ξεκίνημα έκαναν οι Σλοβένοι. Παίρνοντας το προβάδισμα από την αρχή δεν άφησαν σε κανένα σημείο τη Μεγάλη Βρετανία να πλησιάσει στο σκορ, με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να ολοκληρωθεί με σκορ 27-15 υπέρ τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως οι Βρετανοί φαίνεται ότι «ξύπνησαν», πήραν το πάνω χέρι από την αρχή και με επί μέρους σκορ 20-10 υπέρ τους, κατάφεραν να φτάσουν στο ημίχρονο έχοντας μειώσει τη διαφορά στους 2 πόντους (37-35 για τη Σλοβενία).

Αξιόμαχοι εμφανίστηκαν οι παίκτες του Κρις Φιντς και στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι τυπικά γηπεδούχοι παρέμεναν κοντά στο σκορ και διατηρούσαν ζωντανές τις ελπίδες τους για την έκπληξη. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Σλοβένους να εξακολουθούν να προηγούνται (51-47).

Ωστόσο, στην τελευταία περίοδο οι Σλοβένοι μπήκαν αποφασισμένοι και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους. Με κορυφαίους τους Λάκοβιτς και Λόρμπεκ κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα, με τελικό αποτέλεσμα 72-59.

Δεκάλεπτα: 15-27, 35-37, 47-51, 59-72

Μεγάλη Βρετανία: Λένζλι 1, Μενσά-Μπονσού 18, Σάλιβαν, Τζορτζ, Άρτσιμπαλντ 12, Φρίλαντ 6, Ρέινκινγκ 5, Μπόιντ 8, Μπετς 9.

Σλοβενία (Ζντοβτς): Λάκοβιτς 11, Ούντριχ 8, Μπρέζετς 8, Νάχμπαρ 7, Ντράγκιτς, Γιαγκόντνικ 6, Ντ. Λόρμπεκ 7, Γκόλεματς 6, Ερ. Λόρμπεκ 19.