Eurobasket '09

Β’ Όμιλος: Γερμανία-Ρωσία 76-73

Νίκη που της δίνει δικαίωμα στο όνειρο και ταυτόχρονα βάζει τη Ρωσία σε περιπέτειες, πέτυχε η Γερμανία με σκορ 76-73. Τα «πάντσερ» εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την εκνευριστική αστοχία των Ρώσων στο πρώτο ημίχρονο (4/14 διπ, 2/9 τριπ) και με άμυνα που «έσπαγε κόκκαλα» πήραν διψήφια διαφορά την οποία και κράτησαν για 35’. Με κορυφαίο τον Γιάγκλα (19 πόντοι, 11 ριμπάουντ), οι Γερμανοί πήραν το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα, αντέχοντας στην καθυστερημένη αντεπίθεση των Ρώσων.

Με ένα γρήγορο 6-0 ξεκίνησαν οι Γερμανοί αιφνιδιάζοντας τους αντιπάλους τους και αναγκάζοντας τον τεχνικό της Ρωσίας, Ντέιβιντ Μπλατ να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ μετά από μόλις 2:32 στον αγώνα. Οι παίκτες της «αρκούδας» παρέμειναν εκνευριστικά άστοχοι (0/6 δίποντα)και δεν εκμεταλλεύτηκαν ούτε τις ελεύθερες βολές (6/12), μιας και οι Γερμανοί συμπλήρωσαν γρήγορα πέντε φάουλ, στέλνοντας τους στη «γραμμή της φιλανθρωπίας». Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, το ταμπλό «έγραφε» το απίστευτο 26-12 υπέρ των Γερμανών! Καθοριστική η παρουσία του Σάφαρτσικ που σε 3:09 πέτυχε 10 πόντους.

Λίγα άλλαξαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους Ρώσους να σπάνε τα καλάθια (1/9 δίποντα) και τους Γερμανούς, ελέγχοντας τα αμυντικά ριμπάουντ, να μην δυσκολεύονται να συντηρήσουν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (35-21), πέντε λεπτά πριν ακουστεί η κόρνα της γραμματείας για ημίχρονο. Οι Γερμανοί συνέχισαν με την ίδια πετυχημένη συνταγή, με «σκυλίσια» άμυνα, χωρίς να φοβούνται το φάουλ. Το ημίχρονο βρήκε τα «πάντσερ» να αντέχουν σε μια ρωσική αντεπίθεση που δεν ήρθε ποτέ και να είναι μπροστά στο σκορ με 45-31. Πρόβλημα για τους Γερμανούς τα πολλά φάουλ, αφού Σούλτσε, Όλμπρεχτ, Χάρις και Φέμερλινγκ φορτώθηκαν με τρία ο καθένας. Για τους Ρώσους, ο πρώτος σκόρερ τους, Μοζγκόφ συμπλήρωσε τέσσερα.

Οι φωνές του Ντέιβιντ Μπλατ στην ανάπαυλα φαίνεται ότι έπεσαν τόπο, τουλάχιστον σε ότι έχει να κάνει με τον Μπίτοφ, ο οποίος με 6 γρήγορους πόντους έριξε για πρώτη φορά τη διαφορά κάτω από τους 10 (8:14 πριν τη λήξη της περιόδου). Ο Γιάγκλα «ντύθηκε» Νοβιτσκι, απαντώντας με 5 συνεχόμενους πόντους και αποκαθιστώντας τη διαφορά. Πολύ γρήγορα όμως οι Ρώσοι με μπροστάρη τον Μπίκοφ μείωσαν στους 5 (55-50, 1:49 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου). Εκεί «μίλησε» ο Σούλτσε που με ένα τρίποντο και δύο βολές ξανάδωσε αέρα 10 πόντων στη Γερμανία (60-50).

Η τελευταία περίοδος ήταν για γερά νεύρα με τη Ρωσία να τα δίνει όλα για τη νίκη. Πογκράσοφ, Μόνια και Μπίκοφ έφεραν το παιχνίδι σχεδόν… στα ίσα (66-65), τρία λεπτά πριν το τέλος. Η αποβολή του Γιάγκλα (19 πόντοι, 11ριμπάουντ) 2:35 πριν το τέλος, ξαναέφερε στο προσκήνιο τον Σάφαρτσικ που με τρίποντο έδωσε και πάλι διαφορά 4 πόντων αλλά και ψυχολογία στους Γερμανούς. Τα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα οι πιο ψύχραιμοι Γερμανοί πήραν μια νίκη που την άξιζαν έτσι κι αλλιώς, με βάση την εικόνα του αγώνα.

Η επόμενη αγωνιστική φέρνει αντιμέτωπους τους νικητές με τη Λεττονία και τους ηττημένους με τη Γαλλία, σε έναν όμιλο που όλα είναι ακόμη ανοιχτά.

Χαρακτηριστικό της δύναμης που κυριάρχησε στο παιχνίδι είναι το ότι εφτά παίκτες αποβλήθηκαν: Σούλτσε, Όλμπρεχτ, Γιάγκλα, Χάμαν για τη Γερμανία και Μόνια, Ζοζούλιν και Μοζγκόφ για τη Ρωσία.

Τα δεκάλεπτα: 26-12, 45-31, 60-50, 76-73.

Γερμανία (Μπάουερμαν): Στάιγκερ 7, Σάφαρτσικ 13, Σούλτσε 9, Όλμπρεχτ 9, Βισότσκι, Χάμαν 5, Γκριν 4, Πλέι, Χάρις, Φέμερλινγκ 4, Μπέντσινγκ 6, Γιάγκλα 19 (11ριμπ.)

Ρωσία (Μπλατ): Βορόντσεβιτς, Κουρμπάνοφ 6, Μπίκοφ 11, Φριτζόν 6, ΜακΚάρτι 12, Σοκόλοφ 3, Ντμίτριεφ, Βιάλτσεφ, Μόνια 10, Πονκράσοφ 12, Ζοζούλιν 6, Μοζγκόφ 7.

Επιμέλεια: Νικόλας Ακτύπης