Eurobasket '09

A’ Όμιλος: ΠΓΔΜ-Κροατία 71-81

Η Κροατία νίκησε με 81-71 την ΠΓΔΜ και κατέκτησε τη δεύτερη θέση του πρώτου ομίλου και έτσι μεταφέρουν μια νίκη στην επόμενη φάση. Οι Σκοπιανοί, προκρίθηκαν ως τρίτοι στην επόμενη φάση, χωρίς ωστόσο να μεταφέρουν κάποια νίκη αφού η μοναδική ομάδα που κέρδισαν ήταν το Ισραήλ που έχει αποκλειστεί. Κορυφαίοι για τους νικητές Βούισιτς και Μπάνιτς.

Η ΠΓΔΜ είχε βρει ρυθμό από το χθεσινό παιχνίδι κόντρα στους Κροάτες. Κυρίως, όμως, οι παίκτες του Γιόβιτσα Άρτσιτς έχουν αποκτήσει ψυχολογία. Και αυτό φάνηκε από το πρώτο κιόλας λεπτό της αναμέτρησης με τους Κροάτες. Ο Βίρμπισα Στεφάνοφ και η παρέα του άρχισαν και πάλι να κάνουν το παιχνίδι τους ευστοχώντας στο ένα τρίποντο μετά το άλλο και κατάφεραν να μπουν από νωρίς μπροστά στο σκορ με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει 26-20.

Το δεύτερο ήταν ακόμη πιο εντυπωσιακό για τους Σκοπιανούς. Οι περιφερειακοί λειτουργούσαν υποδειγματικά. Ο Μάσεϊ έδινε λύσεις μέσα από τη ρακέτα και οι Κροάτες απλώς παρακολουθούσαν με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει και στο +18 (41-23), έξι λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Κους και Ούκιτς οδήγησαν τους Κροάτες σε ένα σερί 10-0 και έτσι η ομάδα του Ρέπεσα έριξε τη διαφορά κάτω από τους δέκα μετά από αρκετή ώρα 41-33. Οι Σκοπιανοί αντέδρασαν και με σερί 7-0 ανέβασαν και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό με τη ημίχρονο να τελειώνει 48-34 υπέρ τους.

Οι Κροάτες βελτιώσαν εντυπωσιακά την άμυνα τους στο δεύτερο ημίχρονο. Έτσι, μέσα σε τέσσερα λεπτά με σερί 12-0 έφτασαν σε απόσταση αναπνοής (48-46) με τον Ούκιτς και τον Βούισιτς έχουν κάνει όλη τη δουλειά. Οι Σκοπιανοί, όμως, δεν πτοήθηκαν. Βρήκαν ρυθμό και ανέβασαν και πάλι τη διαφορά 61-52. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τους Σκοπιανούς να προηγούνται με 61-56, αλλά οι Κροάτες είχαν αποκτήσει την…ψυχολογία του αγώνα. Με επιμέρους σκορ 21-2 στα πρώτα εφτά λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου, η Κροατία πέρασε μπροστά 77-63 και εκεί όλα τελείωσαν.

Δεκάλεπτα: 26-20,48-34,61-56, 71-81

ΠΓΔΜ (Άρσιτς): Άντιτς 7, Μπλαζέφσκι, Γκετσέφσκι 8, Μάσεϊ 12, Μιρακόφσκι, Σαμαρτζίσκι, Σοκόλοφ 12, Β. Στεφάνοφ 12, Ρ. Στεφάνοφ 11, Ντ. Στογιανόφσκι, Β. Στογιανόφσκι 7, Τασόφσκι 2.

Kροατία (Ρέπεσα): Ούκιτς 7, Κους 8, Πόποβιτς 7, Βούισιτς 12, Ρόζιτς 7 , Πλάνινιτς 9, Στόιτς 2, Μπάνιτς 11, Νίτσεβιτς 8, Κασούν , Λόντσαρ 1, Πρκάτσιν 9.

Επιμέλεια: Aντώνης Κατσίκης