Eurobasket '09

Ε’ Όμιλος: Ρωσία-Κροατία 62-59

Νίκη που την κρατάει ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης πέτυχε η Ρωσία στο εναρκτήριο ματς του δεύτερου γύρου του Ευρωμπάσκετ. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ νίκησε 62-59 την Κροατία και πλέον μπαίνει δυνατά στο παιχνίδι της πρόκρισης στην οκτάδα. Κορυφαίος για τους νικητές ο Μοζγκόφ με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Η Ρωσία έπαιζε την ύπαρξη της στο τουρνουά κόντρα στην Κροατία για αυτό και ο Ντέιβιντ Μπλατ είχε δώσει μια ξεκάθαρη εντολή στου παίκτες του με το ξεκίνημα. Αυτή ήταν να κάνουν τα πάντα, ό,τι χρειαζόταν για να πάρουν τη νίκη. Και αυτό που μπορούν να κάνουν οι Ρώσοι είναι να παίξουν κλεφτοπόλεμο. Οι επιθέσεις τους ήταν πάντα στα 24’’ και αν οι διαιτητές δεν τους…πετσόκοβαν, θα τελείωναν το πρώτο δεκάλεπτο με κάτι καλύτερο από το 17-17.

Η τακτική των παικτών του Μπλατ δεν άλλαξε ούτε και στη δεύτερη περίοδο. Η «αρκούδα» πήρε μάλιστα και διαφορά τεσσάρων πόντων (25-21), πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Οι Κροάτες, προσπαθούσαν με τους Πλάνινιτς και Ούκιτς να ανοίξουν τον ρυθμό του παιχνιδιού αλλά δεν το κατάφεραν. Ούτε ο τρελοΠόποβιτς το κατάφερε και έτσι η μπάλα άρχισε να περνάει μέσα στο καλάθι. Οι Ρώσοι προηγήθηκαν με 28-23, αλλά οι Κροάτες κατάφεραν να μειώσουν σε 28-26 και έτσι έληξε το ημίχρονο.

Πλέον, οι Ρώσοι είχαν παρασύρει στον…αργό τους ρυθμό την Κροατία και έτσι το ματς είχε γίνει ντέρμπι. Ο Μοζγκόφ ήταν εξαιρετικός. Το ίδιο και ο ΜακΚάρθι. Από την άλλη μεριά, Κασούν και Μπάνιτς έκαναν όλο το παιχνίδι και έτσι η τρίτη περίοδος τελείωσε 42-42.

Πλέον, όποια ομάδα κατάφερνε να…σκοράρει τότε θα έπαιρνε τη νίκη. Ο Μοζγκόφ, αφού πρώτα έθεσε νοκ άουτ τον Κασούν, έπειτα από μια φοβερή αγκωνιά (άθελα του), έκανε ό,τι ήθελε τον Νίκολα Βούισιτς και έτσι οι Ρώσοι συνέχισαν να είναι μπροστά στο σκορ. Ο Ρώσος σέντερ, με καλάθι 1:52’’ πριν το τέλος, έβαλε μπροστά τους Πρωταθλητές Ευρώπης 53-51 με τον Μπάνιτς να ισοφαρίζει αμέσως 53-53. Ο Φρίντζον με καλάθι έβαλε τους Ρώσους μπροστά, ο Πλάνινιτς ισοφάρισε με τον Μπίκοφ να δίνει αέρα δύο πόντων στην ομάδα του με βολές (57-55), 45’’ πριν το τέλος του ματς, Το ματς οδηγήθηκε στη ρουλέτα των βολών, η οποία τελικά αποδείχθηκε ρώσικη.

Δεκάλεπτα: 17-17,28-26, 42-42, 62-59

Ρωσία (Μπλατ): Βοροντσέβιτς, Κουρμπάνοφ 8, Μπίκοφ 9, Φρίντζον 9, ΜακΚάρθι 9, Σοκόλοφ 1, Μόνια 2, Πονγκράσοφ 4, Ζοζούλιν 2, Μοζγκόφ 18.

Κροατία (Ρέπεσα): Ούκιτς 6, Κους, Πόποβιτς 6, Βούισιτς 3, Πλάνινιτς 12, Ρόζιτς 2, Στόιτς 3, Μπάνιτς 11, Νίτσεβιτς 3, Κασούν 13

Eπιμέλεια: Αντώνης Κατσίκης