Eurobasket '09

Έβδομη η Ρωσία δια χειρός Φριντζόν

Την έβδομη θέση στο Ευρωμπάσκετ της Πολωνίας κατέλαβε η Ρωσία, με τη νίκη της με σκορ 89 – 66 επί της Τουρκίας. Η «αρκούδα», σε ένα καθ’ όλα αδιάφορο ματς, με MVP τον Φριντζόν (26 πόντους), επικράτησε εύκολα των παικτών του Τάνιεβιτς, με όπλο της τα εκπληκτικά ποσοστά της από τη γραμμή των 6.25 (16/24 τρίποντα). Oι Ρώσοι τελείωσαν τον αγώνα έχοντας 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Το ματς:

Με ένα σερί 9 – 0 ξεκίνησε το πρώτο δεκάλεπτο η Τουρκία, η οποία μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα. Οι Ρώσοι όμως αντέδρασαν και με ένα δικό τους 6 – 0 μείωσαν στους τρεις. Με τους Πονγκρασόφ και Ζοζούλιν να οδηγούν στο σκοράρισμα, οι τυπικά φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ και κατάφεραν να τελειώσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με οκτώ πόντους (26 – 18).

Με την τριπλέτα Φριντζόν – Πονγκρασόφ – Ζοζούλιν να σκοράρει ακατάπαυστα, η «αρκούδα» κατάφερε να «ανοίξει» τη διαφορά, η οποία έφτασε μέχρι και τους 14 πόντους (23 – 37), έχοντας εκπληκτικά ποσοστά, έξω από τη γραμμή των 6.25 (9/12). Το ημίχρονο τελείωσε με 51 – 40, αφού ο Ασίκ ήταν ο μόνος που πάλευε για την ομάδα του Τάνιεβιτς.

Οι Τούρκοι ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο κάνοντας πάλι ένα σερί 5 – 0, δείχνοντας πως θα παλέψουν για τη νίκη, όμως ένα σερί 9 – 0 από τους παίκτες του Μπλατ, με δύο τρίποντα του Φριντζόν και ένα του Μόνια, έστειλε τη διαφορά στους 15 πόντους. Με τον Ασίκ να κάνει εκπληκτική εμφάνιση, η Τουρκία κατάφερε να «κλείσει» το τρίτο δεκάλεπτο, υπολειπόμενη 9 πόντων της Ρωσίας 59 – 68.

Στην τέταρτη περίοδο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Ο Φριντζόν «πυροβολούσε» από τη γραμμή του τριπόντου και η διαφορά ολοένα και αυξανόταν, με τον Ασίκ να είναι απελπιστικά μόνος του για την Τουρκία. Το ματς κατέληξε στην ομάδα του Μπλατ, η οποία κατέλαβε την έβδομη θέση του Ευρωμπάσκετ της Πολωνίας.

Τουρκία (Τάνιεβιτς): Γιαρανγκιουμέ 2, Γκιουλέρ 2, Ατσούρ 6, Ονάν 5, Ιλιάσοβα, Ερντέν 9, Τουντσερί, Σαβάς 4, Ασίκ 24 (9/12), Αρσλάν 6, Χερσέκ 4, Τούρκογλου 4.

Ρωσία (Μπλατ): Βοροντσέβιτς, Κουρμπάνοφ 13 (7 ρ.), Μπίκοφ, Φριντζον 26 (7/11 τρ.), ΜακΚάρθι, Σοκόλοφ 5, Ντμίτριεφ, Βγιάλτσεφ, Μόνια 11, Πονγκράσοφ 16, Ζοζούλιν 16 (4/4 τρ., 7 ρ.), Μοζγκόφ 2.

Επιμέλεια: Νίκος Μάρκου